Ireland is looking for volunteers who have settled on the islands belonging to this country

Granty pieniężne przyznawane będą w ramach ogłoszonego właśnie programu "Our Living Islands" ("Nasze żyjące wyspy"). Mają one zachęcić ludzi do osiedlania się na 30 należących do Irlandii wyspach, które pozbawione są stałego połączenia z centrum kraju.
"Celem tej polityki jest zapewnienie zrównoważonym, dynamicznym społecznościom przybrzeżnych wysp dobrej jakości życia – i rozwoju – w nadchodzących latach" – czytamy w rządowym komunikacie.
Jeśli więc ktoś marzy o tym, by rzucić wszystko i rozpocząć nowe życie na odległej wyspie, to może być niepowtarzalna szansa. Aby jednak dostać za to 80 tys. euro, trzeba spełnić jednak parę wymogów.
Dotacja ma bowiem na celu ratowanie i rewitalizację rosnącej liczby opuszczonych i niszczejących domów na wyspach. Dlatego przyszły mieszkaniec musi najpierw sam kupić opuszczony dom w jednym z objętych programem miejsc. Budynek musi być zbudowany przed 1993 rokiem i stać pusty przez co najmniej dwa lata.

Otrzymane pieniądze można przeznaczyć na prace budowlane związane z remontem domu - założeniem instalacji, ociepleniem czy wyposażeniem wnętrza. Trzeba przy tym przestrzegać wszystkich wymagań, a te są różne w zależności od wyspy.
Najwyższa kwota, jaką można uzyskać, to 84 tys. euro. Wśród objętych programem wysp są tak malownicze jak otoczona złotymi plażami i skalistymi klifami Arranmore u wybrzeży hrabstwa Donegal czy Clare Island u wybrzeży hrabstwa Mayo - raj dla turystów, w którym na stałe mieszka tylko 160 osób.
Wnioski do programu można składać od 1 lipca, przy czym ustalone przez lokalne władze zasady kwalifikacji różnią się nieco na poszczególnych wyspach.
Jednak program "Our Living Islands" to nie tylko dotacje dla tych, którzy zechcą się tam osiedlić, lecz także działania mające poprawić warunki życia lokalnych społeczności - rozwój szerokopasmowego połączenia internetowego, tworzenie centrów pracy zdalnej i ośrodków zdrowia wykorzystujących m.in. telemedycynę, poprawa komunikacji z centrum kraju oraz utworzenie forum wspólnego dialogu społeczności wyspiarskich z władzami lokalnymi i centralnymi.
Czytaj więcej:
Irlandia: Znacząco spadła liczba Polaków. W ciągu sześciu lat wyjechało ich prawie 21 tys.