Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Hungarian immigrant workers in UK won't be affected by Brexit - Hungarian PM

Hungarian immigrant workers in UK won't be affected by Brexit - Hungarian PM
Premierzy Wielkiej Brytanii i Węgier: Theresa May i Viktor Orban. (Fot. Getty Images)
Hungarian immigrants who already work in Britain will not see a deterioration in their situation after Britain leaves the European Union, Hungarian Prime Minister Viktor Orban told state radio on Friday.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

"Sytuacja imigrantów z Węgier, którzy już osiedlili się w Zjednoczonym Królestwie i tu pracują, nie zmieni się po Brexicie" – poinformował dzisiaj premier Węgier Viktor Orban podczas wywiadu dla krajowego radia publicznego.

Polityk podkreślił, że doszedł do porozumienia z premier Wielkiej Brytanii w tym tygodniu, w trakcie swojej wizyty w Londynie.

Brytyjskie Krajowe Biuro Statystyczne podaje, że nad Tamiza zatrudnienie znalazło 95 tysięcy Węgrów. Nieoficjalne dane wskazują na znacznie wyższą liczbę imigrantów z tego kraju – nawet ok. 200 tysięcy.

Odkąd Węgry, podobnie jak Polska, dołączyły do Wspólnoty Europejskiej w 2004 roku, setki tysięcy Węgrów wyemigrowały do krajów europejskich w poszukiwaniu pracy. Najwięcej Węgrów osiedliło się w Niemczech, Wielkiej Brytanii i krajach skandynawskich.

Węgry chcą zabezpieczenia przyszłości swoich obywateli w krajach unijnych, ale zapowiadają, że będą walczyć w Brukseli przeciw obowiązkowym kwotom osiedlania uchodźców, mając do dyspozycji obecny tekst konstytucji - oznajmił dzisiaj premier Viktor Orban w Radiu Kossuth, sugerując, że nie podejmie kolejnej próby jej nowelizacji w tej sprawie.

Jak dodał, 15 i 16 grudnia odbędzie się w Brukseli szczyt szefów rządów, gdzie kwestia imigracji ma być głównym punktem obrad.

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii oznacza między innymi zmianę przepisów dotyczących przepływu pracowników między Wyspami a kontynentem. Pozostający na Wyspach Polacy i polskie firmy będą pracowali w oparciu o brytyjskie, a nie unijne przepisy.

Eksperci są zdania, że Brexit nie powinien dotknąć osób, które już mieszkają w Wielkiej Brytanii, mają prawa do mieszkania i pracy. Uważają jednak, że zmieni się sytuacja tych, którzy jeżdżą tam na jakiś czas, np. do prac sezonowych.

Następstwa Brexitu nie będą natychmiastowe - muszą się rozpocząć negocjacje, które mają potrwać przynajmniej dwa lata, a cały proces opuszczania UE potrwa znacznie dłużej.

Jeden z przepisów UE głosi, że kraje członkowskie muszą traktować obywateli innych krajów europejskich jak własnych, więc jeżeli Wielka Brytania opuści Unię Europejską, to przestanie podlegać między innymi tej zasadzie. Oznacza to, że sama będzie decydowała o tym, jak traktować cudzoziemców, w tym ogromną liczbę Polaków i innych obywateli krajów unijnych.

W referendum 23 czerwca 2016 roku 51,9% głosujących obywateli (przy frekwencji 72%) opowiedziało się za wyjściem z Unii Europejskiej.

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 17.05.2024
    GBP 4.9790 złEUR 4.2685 złUSD 3.9363 złCHF 4.3302 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement