Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Pressure mounts on China over HK security law

Pressure mounts on China over HK security law
Od wczoraj Hongkong nie jest już niezależny od Chin. (Fot. Getty Images)
China faced growing international pressure Friday over its move to impose a security law on Hong Kong that critics say will destroy the city’s autonomy, with the United States and Britain placing the issue before the UN Security Council.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Chiński parlament zatwierdził wczoraj decyzję narzucającą Hongkongowi prawo o bezpieczeństwie narodowym. Projekt wywołał protesty w tym regionie, zaognił spór między Chinami i USA, a wielu ocenia go jako ograniczenie autonomii Hongkongu i zagrożenie dla jego roli jako globalnego centrum finansowego.

Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Australia i Kanada wyraziły swoje "głębokie zaniepokojenie decyzją Pekinu" i oświadczyły, że nowe przepisy "ograniczą wolności mieszkańców Hongkongu, a tym samym dramatycznie podważą autonomię Hongkongu i system, dzięki któremu jest on tak zamożny".

"Decyzja Chin o narzuceniu Hongkongowi nowego prawa o bezpieczeństwie narodowym leży w bezpośrednim konflikcie z międzynarodowymi zobowiązaniami Chin, wynikającymi z prawnie wiążącej, zarejestrowanej w ONZ umowy chińsko-brytyjskiej z 1984 roku" - podkreślili ministrowie spraw zagranicznych czterech krajów.

"Jesteśmy również niezwykle zaniepokojeni tym, że działanie to zaostrzy istniejące głębokie podziały w społeczeństwie Hongkongu" - przekazali we wspólnym oświadczeniu.

Władze chińskie twierdzą, że nowe prawo ma na celu zwalczanie separatyzmu, terroryzmu, działalności wywrotowej i zagranicznych ingerencji w sprawy Hongkongu, ale plan, który został ujawniony w Pekinie w zeszłym tygodniu, wywołał pierwsze duże protesty w tym regionie od miesięcy.

"Wzywamy rząd Chin do współpracy z rządem specjalnego regionu administracyjnego Hongkongu i mieszkańcami Hongkongu w celu znalezienia wzajemnie akceptowalnego kompromisu, który będzie honorować międzynarodowe zobowiązania Chin, wynikające ze złożonej przed ONZ umowy chińsko-brytyjskiej" - zaapelowały USA, Wielka Brytania, Kanada i Australia.

Obecnie nie jest jasne, jaki będzie konkretny kształt nowych przepisów, ale plan narzucenia ich Hongkongowi z pominięciem lokalnego parlamentu oceniany jest jako ograniczenie autonomii regionu, którego mieszkańcy cieszą się swobodami niedostępnymi w Chinach kontynentalnych. 

Czytaj więcej:

"Wielka Brytania ma obowiązek sprzeciwić się działaniom Chin w sprawie Hongkongu"

USA grożą sankcjami, jeśli Chiny spróbują ograniczyć autonomię Hongkongu

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 01.05.2024
    GBP 5.0598 złEUR 4.3213 złUSD 4.0341 złCHF 4.4217 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement