Home Office taken to court over ‘pre-settled status’ rules for EU citizens

Independent Monitoring Authority (IMA) twierdzi, że 2,6 mln obywateli UE jest zagrożonych automatyczną utratą prawa do życia, pracy i emerytury w Wielkiej Brytanii, i może grozić im deportacja z powodu rzekomo "bezprawnej" interpretacji zapisów wynikających z umowy o warunkach wystąpienia z UE (Withdrawal Agreement - WA) jaką przyjmuje Home Office.
Sąd Najwyższy zezwolił już IMA, organowi ustawowemu utworzonemu po Brexicie na rzecz ochrony praw obywateli UE, na kontrolę sądową reguł Home Office.
Rozprawa w tej sprawie została zaplanowana na 1 listopada.
Home Office taken to court over ‘pre-settled status’ rules for EU citizens | Brexit | The Guardian https://t.co/yYChRE72gl
— BR (@raj65025523) October 19, 2022
W skróconym uzasadnieniu złożonym w Sądzie Najwyższym, IMA podkreśla, że Home Office ustanowiło kryteria prawa do pobytu, które - jak twierdzi - są "niezgodne z prawem".
Głównym punktem jest mechanizm "settlement scheme" stworzony przez rząd w celu zapewnienia praw obywatelom UE z krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego, którzy mieli automatyczne prawo do zamieszkania w Wielkiej Brytanii przed Brexitem na podstawie zasad swobodnego przepływu.
Około 5,8 miliona obywateli UE otrzymało status osiedlonego w Wielkiej Brytanii, ale 2,6 miliona otrzymało "pre-settled status", ponieważ przebywali w kraju przez mniej niż pięć lat.
Zgodnie z przepisami Home Office, są oni zobowiązani do ponownego złożenia wniosku o bezterminowe prawo do pozostania w kraju, znane jako "settled status", po wygaśnięciu ich "pre-settled status". Jeśli tego nie zrobią, ryzykują utratę prawa do przebywania w Wielkiej Brytanii.
IMA twierdzi w swoim uzasadnieniu, że przepisy ustawy WA "nie przewidują utraty statusu w takich okolicznościach".
Do you have pre-settled status and want to understand when you can apply for settled status? Check out our FAQ leaflet on the EU Settlement Scheme and EU citizens rights for an answer to this and many other questions: https://t.co/iCq5JyKacy pic.twitter.com/2zK3Vq0amX
— EU Delegation UK (@EUdelegationUK) October 18, 2022
Zauważa, że zgodnie z przepisami prawa obywateli UE "nie wygasają", chyba że zostaną utracone lub cofnięte z powodów określonych w art. 15 ust. 3 ustawy WA. Klauzula ta jasno określa, że "raz nabyte prawo stałego pobytu traci się wyłącznie w wyniku wyjazdu z UK na dłużej niż pięć kolejnych lat".
IMA obawia się, że przepisy Home Office mogą mieć katastrofalne skutki dla niektórych obywateli UE, którzy z różnych powodów nie ubiegały się o status osoby osiedlonej.
Do najbardziej narażonych należą osoby prowadzące nieuporządkowany styl życia, osoby starsze i dzieci przebywające w placówkach opiekuńczych, które mogły mieć wyznaczonych opiekunów do złożenia wniosku w ich imieniu i mogą nie wiedzieć, że muszą ponownie ubiegać się o status osoby osiedlonej.
Home Office oświadczyło, że nie zgadza się z interpretacją przepisów WA przez IMA, oraz że jego zdaniem ludzie powinni ponownie ubiegać się o przyznanie "settled status", przed upływem terminu obowiązywania ich "pre-settled status".
Did you know under certain circumstances the indefinite leave to remain or settled status granted in the UK can be revoked? #ILR #settledstaus #expertadvice #immigration #legaladvice #lawfirms #lawyers #uksolicitors #immgrationadvisers #uklaw #OISC https://t.co/V3nBvFkYX1
— ICS Legal (@ICSLegal12) October 20, 2022
Czytaj więcej:
To nie koniec problemów z "settled status". IMA rozpoczyna dochodzenie
IMA: Co czwarta osoba nie otrzymała certyfikatu aplikacji o settled status
IMA: "Przewoźnicy lotniczy bezprawnie utrudniają obywatelom UE podróże do UK"
IMA: "Obywatele UE podróżujący do UK powinni pamiętać o swoich prawach"
Polacy w UK apelują w sprawie statusu osiedlenia do nowej szefowej Home Office