Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Netherlands to extend Covid lockdown until Mar 2

Netherlands to extend Covid lockdown until Mar 2
Rutte: "Gdyby nie brytyjski wariant, moglibyśmy myśleć o większym luzowaniu obecnych obostrzeń". (Fot. Getty Images)
The Netherlands will extend most of its measures against Covid-19 until 2 March, Dutch Prime Minister Mark Rutte announced on Tuesday.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

"Gdybyśmy nie mieli do czynienia z brytyjskim wariantem wirusa, który odpowiada za dwie trzecie zakażeń, moglibyśmy myśleć o większym luzowaniu obecnych obostrzeń" - przyznał szef rządu.

Możliwe jest przedłużenie godziny policyjnej, która obowiązuje od 21:00 do 4:00. Wprowadzone przez parlament w ubiegły czwartek ograniczenie wygasa 10 lutego. Rząd analizuje obecnie, czy godzina policyjna rzeczywiście przyczynia się do spadku liczby zakażeń.

Minister de Jonge przyznał, że szczepienia rozpoczęły się w Holandii z tygodniowym opóźnieniem, ale zapewnił, że jest ono nadrabiane. "Tempo akcji szczepień jest uzależnione od dostaw szczepionek. Jest ich o wiele mniej, niż oczekiwaliśmy" - wyjaśnił.

Wczoraj zapowiedziano też poluzowanie niektórych obostrzeń. Od 8 lutego zostaną otwarte szkoły podstawowe (szkoły średnie pozostaną zamknięte co najmniej do 1 marca). Sklepy będą nadal zamknięte; wprowadzona zostanie jednak możliwość odbioru zamówionych przez internet produktów.

"Od 10 lutego będzie można zamówić np. książkę, spodnie lub buty i następnie odebrać ją w punkcie odbioru, który musi znajdować się poza sklepem" - sprecyzował Rutte.

Jak poinformował Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego (RIVM), liczba zakażeń koronawirusem w ciągu ostatniego tygodnia spadła o 20 proc. Dotychczas zanotowano w Holandii 982 tys. zakażeń koronawirusem, na Covid-19 zmarło przeszło 14 tys. osób.

Czytaj więcej:

Holandia chce wprowadzić godzinę policyjną po raz pierwszy od II wojny światowej

Holandia: Tempo szczepień zbyt wolne, bo "każdy chce zrobić sobie selfie"

Moderna i Pfizer przetestują nową wersję szczepionki przeciw mutacji z RPA

W Irlandii prawie 70 proc. nowych zakażeń to wariant brytyjski

Wariant RPA w Anglii. "Pomyśl dwa razy, zanim wyjdziesz z domu"

Naukowcy: Brytyjski wariant wirusa upodabnia się do tych z RPA i Brazylii

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 17.05.2022
  GBP 5.5377 złEUR 4.6558 złUSD 4.4379 złCHF 4.4542 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement