Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Spanish news website calls former German death camp Polish, amb reacts

Spanish news website calls former German death camp Polish, amb reacts
Garriga napisał, że "Auschwitz był polskim obozem zagłady", a próby Polaków "rozgrzeszania się" za zagładę Żydów "przyprawiają go o mdłości"... (Fot. Getty Images)
Poland's Ambassador to Spain Marzenna Adamczyk intervened with the Spanish-Catalonian news website Diari de Tarragona protesting when its producer Josep Garriga called former German Auschwitz-Birkenau death camp 'Polish'.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Jak poinformowała radca ds. polityczno-ekonomicznych w ambasadzie RP w Madrycie Monika Domańska-Szymczak, ambasador Adamczyk wysłała pismo do dyrektora portalu i jego zastępców, wskazując na błędy w tekście Garrigi zatytułowanym "Banalizując barbarzyństwo".

Ambasador w swoim piśmie przypomniała, że użycie sformułowania "polski obóz zagłady" w odniesieniu do Auschwitz zostało w przeszłości zakazane przez Organizację Narodów Zjednoczonych.

"Nazistowskie obozy koncentracyjne i zagłady zostały utworzone w Polsce okupowanej przez hitlerowskie Niemcy. Przypisywania Polakom odpowiedzialności za rozmaite okrucieństwa i przestępstwa popełnione w Auschwitz-Birkenau nie można tolerować, gdyż jest to pogwałceniem prawdy historycznej" - napisała do kierownictwa portalu Adamczyk.

W opublikowanym na portalu Diari de Tarragona artykule Josep Garriga napisał, że "Auschwitz był polskim obozem zagłady", a próby Polaków "rozgrzeszania się" za zagładę Żydów "przyprawiają go o mdłości". Zaznaczył, że do gustu nie przypadł mu m.in. dyskurs przewodniczki podczas jego wizyty w Polsce. "Opowiedziała nam tylko jedną, tę interesującą ją część historii, zostawiając nas z gorzkim niesmakiem za (...) próbę uniewinniania swoich polskich rodaków" - napisał Josep Garriga.

Hiszpański dziennikarz obwinia Polaków za Holokaust... (Fot. www.diaridetarragona.com/screenshot)

Autor tekstu wspomina, że do zdarzenia doszło podczas podróży, którą odbył w 2002 r. jako wysłannik dziennika "El Pais". Jako jeden z dziennikarzy towarzyszył ówczesnemu katalońskiemu premierowi Jordiemu Pujolowi podczas jego wizyty w Polsce.

Garriga, związany w przeszłości przez blisko 20 lat z liberalnym "El Pais", swoim tekstem zamieszczonym w dziale opinii portalu Diari de Tarragona nawiązał do tegorocznego skandalu z udziałem władz Hiszpanii i przedstawicieli regionalnego rządu Katalonii na terenie obozu koncentracyjnego Mauthausen-Gusen w Austrii.

Na obchodzone 4 i 5 maja uroczystości 74. rocznicy wyzwolenia Mauthausen-Gusen część przedstawicieli delegacji rządu Katalonii przybyła z wpiętymi w kurtki żółtymi wstążkami, symbolem regionalnego separatyzmu. Reprezentująca władze w Barcelonie Gemma Domenech wspomniała też podczas uroczystości o prześladowaniu przez władze w Madrycie katalońskich polityków, czym doprowadziła do przedwczesnego opuszczenia obchodów przez hiszpańską minister sprawiedliwości Dolores Delgado.

"Do obozów zagłady nie pasuje ani polityka, ani flagi czy żółte wstążki. Jedynie ludzka skrucha" - napisał Garriga, który tekst o Auschwitz-Birkenau zamieścił też na swoim koncie na Twitterze.

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 06.05.2024
    GBP 5.0583 złEUR 4.3294 złUSD 4.0202 złCHF 4.4438 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement