Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

A security flaw found in WhatsApp and Telegram on Android lets hackers mess with files

A security flaw found in WhatsApp and Telegram on Android lets hackers mess with files
Hakerzy mogą modyfikować pliki, np. zmieniając zawarty w przesyłanych multimediach przekaz. (Fot. Getty Images)
Security firm Symantec has found a vulnerability in WhatsApp and Telegram's Android apps which could let hackers intercept and alter files sent between users, such as photos, documents, or videos.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Według ekspertów z Symantecu, pliki, które przesyłają sobie użytkownicy komunikatorów oferujących szyfrowane rozmowy, mogą być zapisywane przez urządzenia z Androidem w dwojaki sposób - w wewnętrznej pamięci telefonu bądź w zewnętrznej przestrzeni do przechowywania plików (dostępnej np. w ramach usługi chmurowej).

Analiza prowadzona przez Symantec wykazała, że hakerzy dysponujący złośliwym oprogramowaniem, które po ataku na użytkownika ma dostęp do zewnętrznej przestrzeni, w której przechowywane są dane, może posłużyć jako narzędzie do wykradzenia plików przesłanych przez aplikacje takie jak WhatsApp i Telegram. Hakerzy mogą w ten sposób nie tylko przechwycić pliki, ale też modyfikować je - np. zmieniając zawarty w przesyłanych multimediach (takich jak obraz czy nagranie audio) przekaz.

Twórcy komunikatora Telegram nie odnieśli się do sprawy. (Fot. Getty Images)

Specjaliści z Symantecu oceniają, że takie ryzyko to jedna z konsekwencji konieczności pójścia na kompromis między możliwie największą ochroną prywatności użytkowników komunikatorów a łatwością korzystania z tego oprogramowania na Androidzie. Aplikacje, które wykorzystują zewnętrzną przestrzeń do przechowywania przesyłanych danych, tworzą razem bardziej kompatybilny ekosystem oprogramowania, co stanowi korzyść dla użytkowników. Może jednak - ostrzegają eksperci - owocować zwiększeniem zagrożenia dla prywatności komunikacji.

Serwis "The Verge" podał wczoraj, że w odpowiedzi na doniesienia Symantecu przedstawiciel należącej do Facebooka firmy WhatsApp poinformował, że zmiana sposobu zapisu plików przez tę aplikację obniży jej wydajność w zakresie możliwości współdzielenia multimediów przez użytkowników, a także może spowodować nowe ryzyka dla prywatności. Jednocześnie firma zastrzegła, że obecnie przestrzega najlepszych praktyk dotyczących dystrybucji plików dla danych systemów operacyjnych i będzie dalej aktualizować swoje oprogramowanie w oparciu o rozwój ekosystemu całego Androida.

Jak notuje "The Verge", twórcy komunikatora Telegram nie odnieśli się do sprawy.

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 09.08.2022
  GBP 5.5646 złEUR 4.7021 złUSD 4.5919 złCHF 4.8239 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement