Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Green target delay will lead to higher bills for low-income tenants, say experts

Green target delay will lead to higher bills for low-income tenants, say experts
Około 2,4 mln prywatnych nieruchomości na wynajem w UK nie spełnia standardów energetycznych. (Fot. Getty Images)
Low-income tenants will face higher energy bills as a result of the government’s decision to scrap plans to force private landlords to upgrade their properties to make them more energy efficient, experts have said.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Zobowiązanie właścicieli nieruchomości do wypełniania restrykcyjnych wymogów w zakresie efektywności energetycznej, poddane konsultacjom przez rząd dwa lata temu, zostało zniesione przez premiera Rishiego Sunaka w środę, kiedy poinformował o rezygnacji lub opóźnieniu szeregu działań proekologicznych, które jego zdaniem bezpośrednio obciążają konsumentów.

Analitycy i aktywiści stwierdzili, że plany te nie pomogą większości rodzin o niskich dochodach, zwłaszcza prywatnym najemcom zmagającym się z kryzysem kosztów utrzymania. Według jednego z szacunków, koszty związane z wyższymi rachunkami za energię dla prywatnych najemców, wynikające z zaledwie dwuletniego opóźnienia w realizacji celów w zakresie efektywności energetycznej, wyniosą aż 1 mld funtów.

Wśród pozostałych zapowiedzi przedstawionych przez premiera Sunaka znalazły się m.in. pięcioletnie opóźnienie wprowadzenia zakazu sprzedaży nowych samochodów z silnikami benzynowymi lub diesla, który pierwotnie miał obowiązywać do 2030 r., spowolnienie tempa wycofywania kotłów gazowych zaplanowane do roku 2035 oraz opóźnienie o 9 lat wprowadzenia zakazu sprzedaży kotłów olejowych poza siecią energetyczną z 2026 r. na 2035 r.

Szacuje się, że zniesienie podniesienia standardów efektywności energetycznej w wynajmowanych mieszkaniach będzie miało największy wpływ na gospodarstwa domowe osiągające niskie dochody.

Według spisu powszechnego z 2021 r. w samej Anglii i Walii było 5 mln gospodarstw domowych wynajmujących mieszkania prywatnie, przy czym ta forma najmu znacznie wzrosła w ciągu ostatnich dwóch dekad, z 1,9 mln w 2001 roku.

Minimalne standardy efektywności energetycznej w sektorze wynajmu prywatnego obowiązują od 2018 r., ale w 2021 r. rząd zaproponował bardziej rygorystyczne wymogi wobec nowych umów najmu od 2025 r. i względem wszystkich umów najmu od 2028 r., przy czym właścicielom, którzy nie zmodernizują swoich nieruchomości, miały grozić grzywny. Zostały one teraz zniesione.

Około 2,4 mln prywatnych nieruchomości na wynajem nie spełnia obecnie tych zaostrzonych standardów. Prawie jedna czwarta prywatnych nieruchomości na wynajem jest sklasyfikowana jako "niespełniające podstawowych standardów", a w 11% z nich występują problemy z wilgocią. Około jedna czwarta prywatnych najemców żyje w tzw. ubóstwie energetycznym.

Clare Moriarty, dyrektor generalna Citizens Advice, stwierdziła, że strategia "zero netto" jest kluczowym elementem rozwiązania kryzysu związanego z kosztami utrzymania.

Czytaj więcej:

Aż 13 milionów gospodarstw domowych w UK nie włącza ogrzewania, kiedy robi się chłodno

UK: Rachunki za energię obniżą się tej zimy, ale wciąż jednak będą wysokie

Sondaż: Brytyjczycy przeciwni lataniu przez premiera Sunaka na krótkich trasach

Wydatki mieszkańców Londynu na podstawowe rachunki wzrosły w ciągu ostatniej dekady o 10 000 GBP

Londyn: Uber Boat stawia na ekologię i uruchamia elektryczne promy pasażerskie

Liz Truss wzywa Rishiego Sunaka do obniżenia podatków w kraju

Rishi Sunak chce opóźnić przejście na elektryki. Ostra reakcja jego własnej partii

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 17.05.2024
    GBP 4.9790 złEUR 4.2685 złUSD 3.9363 złCHF 4.3302 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement