Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Government should force supermarkets to give unsold food to the needy, say campaigners

Government should force supermarkets to give unsold food to the needy, say campaigners
Naukowcy wyliczyli, że do śmieci zostaje wyrzucanych 10% tygodniowych zakupów. (Fot. Getty Images)
An online petition urging the Government to force supermarkets to distribute unsold food among the needy has been signed by more than 100 000 people.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Jak podaje dziennik "Independent", powstanie petycji zostało zainspirowane ostatnimi wydarzeniami we Francji, gdzie tamtejszy parlament przyjął ustawę zakazującą marketom marnowanie żywności.

Niższa izba parlamentu przegłosowała zapis ustawy środowiskowej, który zakazuje supermarketom niszczenia niesprzedanej żywności i nakazuje przekazywanie jej organizacjom dobroczynnym lub spożytkowanie w inny sposób.

Inicjatywa ta została podjęta przez francuskie władze w ramach szerszej kampanii, która do 2025 r. ma doprowadzić do zmniejszenia o połowę ilości marnowanego we Francji jedzenia. Z oficjalnych danych wynika, że statystyczny Francuz wyrzuca 20-30 kg żywności rocznie, co w skali całego kraju daje roczne straty sięgające 20 mld euro.

Śladem swoich sąsiadów postanowili pójść Brytyjczycy.

„Zamiast marnować miliony funtów na wyrzucanie jedzenia, które jest jeszcze zdatne do spożycia, sprawmy, żeby supermarkety oddawały je do banków żywności” - nawoływała jedna z pomysłodawczyni akcji, Lizzie Swarf.

Według oficjalnych danych, w ubiegłym roku z pomocy banków żywności korzystało 913 138 mieszkańców Wielkiej Brytanii. Przeciętny Wyspiarz wydaje 437 funtów rocznie na jedzenie, które potem wyrzuca. 

Szacuje się, że aż 3,5 miliona ton żywności marnuje się co roku w Wielkiej Brytanii, zanim w ogóle trafi do koszyków kupujących. Specjaliści twierdzą, że od wyrzucenia zostanie ocalone około 10% żywności - duża część produktów na skutek uszkodzenia czy nieprawidłowego oznakowania trafi na śmietnik czy zostanie przeznaczona na karmę dla zwierząt.

W tym miesiącu w Londynie powstał także pierwszy na Wyspach społeczny supermarket, gdzie sprzedaje się produkty z kończącą się datą ważności najuboższym mieszkańcom po bardzo niskiej cenie. Pierwszy taki market otwarto w południowej części miasta, w dzielnicy West Norwood. Jeśli projekt odniesie sukces, planuje się otwarcie 20 społecznych supermarketów na terenie całego kraju.

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 31.05.2024
    GBP 5.0056 złEUR 4.2678 złUSD 3.9389 złCHF 4.3471 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement