Gortat player of the week in NBA

Polak najlepszym graczem tygodnia NBA (Fot. Getty Images)
Washington Wizards center Marcin Gortat has been named the NBA's Eastern Conference player of the week for games played from Dec. 21 through Dec. 27, the league announced Monday afternoon.

Tym samym goście z Kalifornii – w obecności kompletu 20356 widzów w hali Verizon Center - przerwali na czterech serię kolejnych zwycięstw "Czarodziejów” w ich ostatnim w starym roku występie przed własną publicznością. Sami wygrali trzecie spotkanie z rzędu.

Clippers prowadzili od początku do końca spotkania. Rozpoczęli od 6:0, a w połowie pierwszej kwarty różnica wzrosła do 15 punktów (21:6). Cały dorobek gospodarzy w tym okresie to zasługa Gortata, który kilka godzin wcześniej został ogłoszony graczem tygodnia w NBA.

Polak rozpoczął spotkanie od trzech celnych z czterech rzutów z gry, podczas gdy pozostali koledzy z zespołu nie trafili żadnego z ośmiu wykonywanych. Później także łodzianin stracił skuteczność w ataku, chociaż został najlepiej zbierającym spotkania (16 zbiórek to jego wyrównany rekord sezonu).
Grał 34 minuty, trafił pięć z 13 rzutów z gry i obydwa wolne, zebrał 14 piłek w obronie i dwie w ataku, miał także przechwyt, stratę i dwa faule.

W ekipie Wizards, wciąż bez kontuzjowanych Bradleya Beala, Brazylijczyka Nene, Gary’ego Neala i Drew Goodena, wyróżnili się także rozgrywający John Wall, który - uzyskując 23 pkt i 11 asyst - zanotował szóste z rzędu double-double (16. w sezonie) oraz Otto Porter – 21 i osiem zbiórek.

W zespole Clippers, który z kolei musiał sobie radzić bez narzekającego na uraz nogi Blake'a Griffina, najwięcej punktów zdobył prowadzący grę Chris Paul – 23 i siedem asyst, a wspierali go Jamal Crawford – 21 i środkowy DeAndre Jordan – 15 i 13 zb.

Koszykarze z Waszyngtonu w całym meczu trafili zaledwie 39 procent rzutów z gry, podczas gdy rywale - 53.
Po przegraniu pierwszej kwarty 20:34 już nigdy nie zdołali zmniejszyć różnicy do jednocyfrowego wymiaru, a w ostatniej kwarcie drużyna trenera Docka Riversa uzyskała najwyższe, 26-puntowe prowadzenie (106:80 na 4.15 przed końcem spotkania).

Wizards z dorobkiem 14 zwycięstw i 15 porażek pozostają na 11. miejscu w Konferencji Wschodniej. Kolejny mecz, ostatni w 2015 roku, koszykarze z Waszyngtonu rozegrają w środę z Toronto Raptors na wyjeździe.