Lewandowski's goal, but Barcelona's defeat to leaders Girona

Barcelona przegrała u siebie z Gironą 2:4. Jedną z bramek zdobył dla Barcelony Robert Lewandowski. (Fot. Getty Images)
Robert Lewandowski scored a goal, his eighth of the season, but his Barcelona lost at home to Girona 2:4 in the Spanish Premier League's 16-leg shocker. The visitors moved into the lead thanks to their victory in the Catalan derby, with the national champion already seven points behind them.

Piłkarze gości objęli prowadzenie na Stadionie Olimpijskim, gdzie Barcelona występuje jako gospodarz, w 12. minucie po akcji znakomicie spisujących się w tym sezonie Ukraińców. Asystował Wiktor Cygankow, a strzelił Artem Dowbyk.

Radość Girony trwała jednak krótko. Już siedem minut później po dośrodkowaniu z rzutu rożnego najwyżej do piłki wyskoczył Robert Lewandowski i mocnym strzałem głową doprowadził do wyrównania.

W obecnym sezonie ligowym 35-letni napastnik, który w niedzielny wieczór rozegrał całe spotkanie, ma osiem goli. Do prowadzącego w klasyfikacji strzelców Primera Division Anglika Jude'a Bellinghama z Realu Madryt traci cztery trafienia.

Łącznie w tym roku kalendarzowym, licząc wszystkie rozgrywki i mecze reprezentacji Polski, Lewandowski zdobył 28 bramek (plus dwa w sparingach Barcelony).

Jeszcze przed przerwą goście z Girony wyszli na prowadzenie po strzale Miguela Gutierreza. W 80. minucie gola na 3:1 dla nich strzelił wprowadzony z ławki Valery, ale to nie był koniec emocji w derbach Katalonii.

W doliczonym czasie gry najpierw kontraktową bramkę zdobył Niemiec Ilkay Guendogan. Odżyły więc nadzieje fanów mistrzów Hiszpanii, lecz na zaledwie kilkadziesiąt sekund. W 90+5. minucie zwycięstwo gości przypieczętował doświadczony Urugwajczyk Christian Stuani, wprowadzony w trakcie drugiej połowy za Dowbyka.

Dzięki wygranej Girona awansowała na pozycję lidera. Ma 41 punktów i o dwa wyprzedza Real Madryt, który dzień wcześniej zremisował w Sewilli z Betisem 1:1.

Niedzielna porażka może okazać się natomiast bardzo kosztowna dla Barcelony. Zajmuje czwarte miejsce z dorobkiem 34 punktów i cel, jakim jest obrona tytułu, wydaje się coraz bardziej odległy. (PAP)