Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

From Poles to Filipinos? UK food industry needs post-Brexit workers

From Poles to Filipinos? UK food industry needs post-Brexit workers
Kto zastąpi europejskich pracowników w sektorze rolniczym?... (Fot. Getty Images)
Britons who voted for Brexit in the hope of slashing immigration seem set for disappointment. In the farming and food industries at least, any exodus of Polish and Romanian workers may simply be followed by arrivals of Ukrainians and Filipinos. From dairy farms to abattoirs, employers say not enough Britons have an appetite for milking cows before dawn or disembowelling pig carcasses - jobs often
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Najniższe od 40 lat bezrobocie oraz niechęć Brytyjczyków do dojenia krów i czyszczenia chlewów sprawiają, że po opuszczeniu UE Wielka Brytania będzie nadal potrzebowała imigrantów. Żywność i napoje są najważniejszą częścią sektora produkcyjnego na Wyspach, który przyniósł w ubiegłym roku gospodarce 110 mld funtów. Opiera się on jednak głównie na pracownikach z europejskich krajów postkomunistycznych. Według organizacji British Meat Processors Association, zastąpienie ich Brytyjczykami jest po prostu niemożliwe.

“Powinniśmy skupić się na szkoleniach autochtonów, ale tam, gdzie wyraźnie brakuje ludzi i rozwiązań technologicznych mamy na szczęście możliwość zatrudniania pracowników z zagranicy. Będziemy mieli do wyboru cały świat, nie tylko obywateli UE” - pocieszał Owen Paterson, członek parlamentu z ramienia konserwatystów.

Brytyjscy farmerzy polegali na pracownikach imigracyjnych przez długie lata. Ich zatrudnianie ułatwiał wprowadzony po II wojnie światowej Seasonal Agricultural Workers Scheme. Dzięki niemu na Wyspy przyjechało wielu Filipińczyków. Program został jednak zlikwidowany w 2013 roku – decydenci twierdzili, że kraj ma wystarczającą liczbę pracowników. W świetle Brexitu rolnicy domagają się jednak przywrócenia programu.

Praca w Wielkiej Brytanii po znacznym spadku funta w wyniku referendum coraz mniej się jednak opłaca Europejczykom. Przed czerwcem ubiegłego roku Polacy zarabiali na farmach mniej więcej ekwiwalent 41 złotych na godzinę. Obecnie jest to tylko 34.

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 06.05.2024
    GBP 5.0583 złEUR 4.3294 złUSD 4.0202 złCHF 4.4438 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement