Nadal and Djokovic see off spirited challenges to reach French Open final

Nadal i Djokovic: to dopiero będzie finał! (Fot. Getty Images)
If Rafa Nadal were to win the French Open for the 13th time in 15 years on Sunday by defeating Novak Djokovic in his 100th win at Roland Garros, the Coupe des Mousquetaires surely should be awarded to the Spaniard in perpetuity.

Djokovic miał szansę skończyć pojedynek znacznie szybciej, ale w trzecim secie, przy prowadzeniu 5:4 własnym serwisie, nie wykorzystał piłki meczowej. W piątej partii przewaga Serba była już wyraźna.

Wcześniej rozstawiony z numerem drugim Nadal pokonał Argentyńczyka Diego Schwartzmana 6:3, 6:3, 7:6 (7-0).

W niedzielnym finale spotkają się więc dwaj najwyżej rozstawieni zawodnicy. Dla Nadala będzie to trzynasty finał w Paryżu. Po raz pierwszy triumfował na kortach im. Rolanda Garrosa w 2005 roku, a jego serię paryskich sukcesów przerwali jedynie Szwajcarzy Roger Federer (2009) i Stan Wawrinka (2015) oraz właśnie Djokovic (2016).

34-letni Hiszpan jeszcze ani razu nie przegrał finałowego meczu we French Open. W niedzielę będzie walczyć o 13. tytuł w tej imprezie i poprawę własnego rekordu. Jeśli odniesie zwycięstwo, wyrówna osiągnięcie Federera, który ma w dorobku 20 wygranych turniejów Wielkiego Szlema.

Djokovic z Nadalem zmierzą się po raz 56. Bilans jest korzystny dla Serba 29-26, ale w wielkoszlemowej imprezie w Paryżu lepszy jest Hiszpan 6-1.

Dzisiaj w finale singla kobiet zagrają Iga Świątek i Amerykanka Sofia Kenin.