Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

French scientist: Global warming may revive "zombie viruses" from permafrost in Siberia

French scientist: Global warming may revive "zombie viruses" from permafrost in Siberia
Jeśli wieczna zmarzlina na Syberii zacznie się topić, to wirusy, które spędziły w ziemi kilkadziesiąt tysięcy lat mogą się aktywować. (Fot. Getty Images)
Ancient pathogens that have been preserved for millennia in Siberia's permafrost may reactivate with global warming, creating the risk of entirely new diseases, French scientist Jean-Michel Claverie told The Moscow Times portal.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Naukowiec z Uniwersytetu Aix-Marseille we Francji jest jednym z kilku na świecie badaczy, którzy zajmowali się "wirusami zombie" z wiecznej zmarzliny na Syberii - przypomina The Moscow Times. Naukowcy z tej uczelni w 2022 roku "ożywili" kilkanaście starożytnych wirusów, które od epoki lodowcowej znajdowały się głęboko w syberyjskiej wiecznej zmarzlinie.

Na północy Rosji wirusy te mogą być "bardzo liczne i różnorodne" - oznajmił Claverie w rozmowie z portalem, opublikowanej we wtorek.

"Próbowaliśmy ożywić tylko wirusy ameb, ponieważ nie są one groźne dla zwierząt, ludzi i roślin. Kiedy sekwencjonujemy DNA z próbki wiecznej zmarzliny, możemy zidentyfikować wirusy należące do wielu rozmaitych typów, w tym niektóre związane z chorobami zwierzęcymi i ludzkimi, takimi jak ospa czy afrykański pomór świń" - wyjaśnił Claverie.

Część wirusów drzemiących na dalekiej Północy, w rosyjskiej Arktyce, może wzbudzić znane choroby, takie jak ospa, przeciwko którym znane są skuteczne szczepionki. Jednak naukowcy znacznie mniej wiedzą na temat tych wirusów, które znajdują się w głębszych warstwach zmarzliny liczących ponad 50 tysięcy lat. Badacze obawiają się, jak tłumaczy Claverie, że wirusy w warstwach liczących od 260 tysięcy do 300 tysięcy lat - a więc w czasach, kiedy ewoluował homo sapiens - wciąż mogą być zakaźne.

"Jeszcze bardziej starożytne wirusy, pochodzące sprzed nawet miliona lat, odpowiadające najgłębszym warstwom wiecznej zmarzliny, budziłyby największą obawę, bo nie są one znane i nasz gatunek nigdy się z nimi nie zetknął" - przyznał francuski badacz.

Rosyjski naukowiec cytowany przez portal, Nikita Tananajew z Instytutu Wiecznej Zmarzliny w Jakucku zauważa, że nawet gdyby pradawne wirusy się uaktywniły, to nie jest pewne, że byłyby groźne dla ludzi. Nie wszystkie mogą przeżyć w organizmie ludzkim i mu zaszkodzić, ponadto Arktyka jest bardzo słabo zaludniona - mówi Tananajew.

Jego zdaniem, jeśli na samej Syberii zajdzie kiedyś konieczność opuszczenia skupisk ludzkich, to nie z powodu hipotetycznych wirusów, a raczej z powodu zapadania się budynków w miastach zbudowanych niegdyś na wiecznej zmarzlinie.

Według prognoz obszar wiecznej zmarzliny w Rosji skurczy się o około 25 proc. do 2050 roku z powodu ocieplenia klimatu. Wieczna zmarzlina pokrywa niemal 2/3 terytorium Rosji. Zmiany klimatyczne dotykają całą planetę, ale w Arktyce ocieplenie klimatu postępuje najszybciej - przypomina The Moscow Times.

Portal podkreśla, że naukowcy nie wiedzą, kiedy wirusy z wiecznej zmarzliny mogłyby się przebudzić. Ostrzegają, że zagrożeniem jest nie tylko przyspieszone topnienie tych warstw, ale - nawet jeszcze w większym stopniu - rosnąca dostępność Arktyki i tempo jej potencjalnej eksploatacji, a także potencjalnie duża liczba pracowników, którzy mogliby przybyć do izolowanych wcześniej miejsc.

Właśnie te czynniki należy teraz obserwować - przekazał portalowi Claverie. Wskazał też, że w tej części Rosji powinny działać odpowiednie placówki medyczne, które mogłyby monitorować pojawiające się choroby zakaźne.

Czytaj więcej:

Naukowcy: Rośnie temperatura w morzach wokół Wielkiej Brytanii i Irlandii

UK na liście krajów, które globalne ocieplenie dotknie najbardziej

Wirusolog: Musimy liczyć się w przyszłości z rozprzestrzenianiem chorób tropikalnych w Europie

Klimatolog ostrzega: Osiągamy już temperatury, powyżej których człowiek nie może żyć

Co 5. produkt w supermarketach w UK zniknie na skutek ocieplenia klimatu

Szwajcarskie lodowce topnieją coraz szybciej

Gwałtowny wzrost występowania nietypowych meduz u wybrzeży Wielkiej Brytanii

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 08.05.2024
    GBP 5.0157 złEUR 4.3195 złUSD 4.0202 złCHF 4.4253 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement