Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

France: The post office will commemorate with a stamp the 100th anniversary of Polish migration

France: The post office will commemorate with a stamp the 100th anniversary of Polish migration
Francuska poczta uhonoruje polskich imigrantów wyjątkowym znaczkiem. (Fot. Twtter/@LPNews_GE)
On September 4, the French post office will release a stamp commemorating the largest wave of Polish immigration, the iFrance portal reported. The stamp will be issued in 495 thousand. copies.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Pierwsza fala polskiej emigracji do Francji zaczęła się po przegranym powstaniu listopadowym. Ówcześni emigranci polityczni byli witani serdecznie: solidarność z walczącymi o wolność Polakami wyraził markiz de la Fayette, współzałożyciel Francusko-Polskiego Komitetu Pomocy. "Cała Francja jest polska" - miał zapewnić.

Pod koniec XIX wieku do wcześniejszych emigrantów politycznych dołączyli artyści i intelektualiści, których przyciągały uniwersytety - otwarte również dla kobiet.

Największa grupa polskich emigrantów zawitała jednak nad Sekwanę w latach międzywojennych. Francja potrzebowała siły roboczej, zwłaszcza w sektorze górniczym, ale także metalurgicznym i rolnym.

Borykająca się z brakiem rąk do pracy Francja i odradzająca się Polska, która mimo strat wojennych dysponowała nadmiarem siły roboczej, podpisały 3 września 1919 roku umowę emigracyjną. W rezultacie do Francji napłynęła półmilionowa rzesza imigrantów, pochodzących głównie z województw łódzkiego, kieleckiego, krakowskiego, poznańskiego i lwowskiego.

Szczytem tej fali był rok 1923, w którym we Francji osiedliło się ponad 150 tysięcy Polaków, zasilając przemysł i rolnictwo. W latach dwudziestych największe skupiska polskich emigrantów znajdowały się w Nord-Pas-de-Calais, Lotaryngii, Pikardii oraz w centralnej Francji. W 1931 roku Polonia stanowiła drugą grupę etniczną po społeczności włoskiej.

Francuska poczta po raz pierwszy wydała znaczek upamiętniający ten napływ w 1973 roku. Ponownie robi to po 50 latach. Znaczek o wartości 1,80 euro przedstawia dziewczynkę w stroju ludowym, górnika i lekarza.

Czytaj więcej:

Co 10. mieszkaniec Francji to imigrant. "To demograficzny punkt zwrotny"

"Wielka Brytania, USA i Francja wypowiedziały wojnę Hitlerowi nie po to, by bronić Polski"

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 26.06.2024
    GBP 5.1027 złEUR 4.3087 złUSD 4.0291 złCHF 4.4903 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement