France will block agreement with UK if it judges it "wrong"
"Chcę powiedzieć naszym rybakom, naszym producentom, obywatelom, którzy słuchają, że nie zaakceptujemy umowy na złych warunkach" - przekazał w radiu Europe 1 francuski minister ds. europejskich Clement Beaune, cytowany przez "The Brussels Times".
"Jeśli nie uda się osiągnąć dobrego porozumienia, będziemy się temu sprzeciwiać. Każdy kraj ma prawo weta, więc jest to możliwe" - dodał. "Dokonamy własnej oceny tej wersji roboczej umowy, jeśli taka istnieje" - zaznaczył Beaune.
Chociaż rozmowy trwają, jak przekazał BBC jeden z wyższych urzędników Wielkiej Brytanii, "szanse na przełom maleją".
Brak porozumienia, jak podkreśla "Brussels Times", może poważnie wpłynąć na gospodarki zarówno UE, jak i Wielkiej Brytanii, ponieważ musiałyby zostać zastosowane zasady Światowej Organizacji Handlu (WTO). Zasady WTO oznaczać będą cła i szeroko zakrojone kontrole celne.
Dziś szef Rady Europejskiej Charles Michel na konferencji w Brukseli oznajmił, że UE nadal negocjuje umowę handlową z Wielką Brytanią po Brexicie. Dodał, że jakiekolwiek porozumienie będzie musiało zostać zatwierdzone przez 27 państw członkowskich. Negocjacje w imieniu UE prowadzi Francuz Michel Barnier.
"Chcemy umowy, ale nie za wszelką cenę. Dla Unii Europejskiej kluczem do sukcesu są równe szanse" - przekazał Michel.
Wielka Brytania opuściła UE 31 stycznia. Okres przejściowy obowiązuje do końca 2020 roku. W tym czasie Zjednoczone Królestwo jest poza instytucjami unijnymi, ale stosuje się do praw i obowiązków związanych z przynależnością do Wspólnoty oraz korzysta z wynikających z tego przywilejów, w tym z uczestnictwa w jednolitym rynku.
Czytaj więcej:
Nowi studenci z UE mogą otrzymać duży rachunek po przylocie do UK
Home Office i burmistrz Londynu o "settled status": Najlepiej aplikować do 31 grudnia br.
Negocjacje ws. Brexitu zmierzają ku załamaniu. "UK łamie prawo międzynarodowe"