France advanced to the knockout phase of the World Cup after covering Peru 1: 0

Francja świętuje wygraną z Peru i awans do fazy pucharowej MŚ w Rosji. (Fot. Getty Images)
France won the second victory and as the third team - after Russia and Uruguay - secured their promotion to the 1/8 finals. Peru, on the other hand, after the second defeat, joined Egypt, Saudi Arabia and Morocco, which before the last round of the group round no longer have the chance to stay in the tournament.

Trener Didier Deschamps tym razem znalazł miejsce w podstawowym składzie dla obu supernapastników - Antoine'a Griezmanna i Oliviera Giroud. O sukcesie jego zespołu przesądziła jednak bramka innej gwiazdy światowego futbolu, Kyliana Mbappe.

Mecz rozpoczął się od obustronnych ataków, ale z upływem czasu do głosu zaczęli dochodzić Francuzi. Pierwszą doskonałą sytuację w 14. minucie miał Raphael Varane, który minimalnie niecelnie uderzył głową po dośrodkowaniu z rzutu rożnego. Po chwili groźnie z linii pola karnego strzelał Griezmann.

"Trójkolorowi" nie zwalniali, ale to ich rywale byli bliżsi objęcia prowadzenia. W 31. minucie największa gwiazda peruwiańskiego zespołu Paulo Guerrero znalazł się sam na sam z Hugo Llorisem, jednak trafił prosto we francuskiego bramkarza. W czwartek Lloris po raz 100. zagrał w reprezentacji. Więcej występów od niego ma tylko sześciu graczy, w tym obecny selekcjoner - 103.

Wyraźnie podrażnieni takim obrotem sprawy podopieczni Deschampsa jeszcze bardziej podkręcili tempo. W pierwszoplanowej roli wystąpił Mbappe. Najpierw, w 33. minucie próbował zdobyć gola piętą, ale trafił nieczysto. Kilkadziesiąt sekund później strzelał Girroud, piłka odbiła się od obrońcy i trafiła pod nogi Mbappe, który posłał ją do pustej bramki. 19-letni napastnik Paris St. Germain został najmłodszym w historii francuskim strzelcem gola na mistrzostwach świata.

Po zmianie stron Peruwiańczycy, którzy nie mogli przegrać, aby się nadal liczyć w walce o awans, postawili wszystko na jedną kartę. Sygnał do ataku w 50. minucie dał Pedro Aquino, trafiając z dystansu w spojenie słupka z poprzeczką. Piłkarze z Ameryki Południowej przeprowadzali akcję za akcją, ale francuska defensywa była bezbłędna.

W końcówce Francuzi kontrolowali sytuację i chociaż nie dążyli za wszelką cenę do podwyższenia rezultatu, to byli tego bliscy po strzale wprowadzonego z ławki rezerwowych Ousmane Dembele. Peruwiańczycy opadli z sił i mimo walecznej postawy żegnają się z mundialem.

Argentyna
13' Antoine Griezmann
57' Benjamin Pavard
64' Kylian Mbappe
68' Kylian Mbappe
41' Angel Di Maria
48' Gabriel Mercado
93' Sergio Aguero
Mecz 57
Nizhny Novgorodgodz. 15:00 (UK)
6 July
Francja
2:0
Urugwaj
40' Raphael Varane
61' Antoine Griezmann
Mecz 61
St. Petersburggodz. 19:00 (UK)
10 July
Francja
1:0
Belgia
51' Samuel Umtiti
Mecz 64
Moskwa (Łużniki)godz. 16:00 (UK)
15 July
Francja
4:2
Chorwacja
18' Mario Mandzukić
38' Antoine Griezmann