Four Hills Tournament: Granerud the winner, Kubacki the second

W Norwegii zapanowała euforia po zwycięstwie Halvora Egnera Graneruda w Turnieju Czterech Skoczni. (Fot. CHRISTOF STACHE/AFP via Getty Images)
Halvor Egner Granerud won the 71st 4-Hills-Tournament. The second place was taken by Dawid Kubacki. The Norwegian also won yesterday in the last competition in Bischofshofen, and the Pole leading in the general classification of the World Cup was third in it. Slovene Anze Lanisek separated them.

W drodze po statuetkę Złotego Orła Granerud wygrywał też zawody w Oberstdorfie i Garmisch-Partenkirchen. Kubacki najlepszy był tylko w Innsbrucku i w klasyfikacji generalnej imprezy stracił do Norwega aż 33 punkty.

Poprzednio reprezentant tego kraju triumfował w tej imprezie 16 lat temu, a był nim Anders Jacobsen.

Granerud idealnie trafił z formą na Turniej Czterech Skoczni. Wcześniej bowiem na pucharowym podium stanął tylko w listopadzie w Wiśle oraz w Ruce. TCS zaczął jednak fenomenalnie i mimo jednego słabszego skoku w Innsbrucku przed zawodami w Bischofshofen był niemal pewny triumfu.

O asekuracji z jego strony nie było jednak mowy. Prowadził już po pierwszej serii, w której uzyskał 139,5 m. Lanisek zawody zaczął od 140,5 m, ale przy korzystniejszym wietrze, a Kubacki, który w piątek po raz drugi został ojcem, od 135,5 m.

W finale Norweg triumf przypieczętował rewelacyjnym skokiem na 143,5 m i to z obniżonego rozbiegu. Lanisek miał 139 m, a Kubacki 140 m.

W efekcie w Bischofshofen Granerud pokonał Laniska o 7,9 pkt, a Polak stracił do zwycięzcy 9,7 pkt.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Kubacki wciąż jest zdecydowanym liderem. To było jego ósme z rzędu i 10. w sezonie miejsce w czołowej trójce. (Fot. Getty Images)

Słoweniec stanął na najniższym stopniu podium TCS. Czwarty był Piotr Żyła, a piąty Kamil Stoch.

W Bischofshofen Stoch (138 i 134,5 m) uplasował się na szóstej, a Żyła (133,5 i 136 m) na 10. pozycji.

Trzecie miejsce Kubackiego w Bischofshofen było 50. podium polskiego skoczka w konkursach TCS. Najwięcej - 13 - ma właśnie Kubacki, a po 12 Stoch i Adam Małysz.

Po pierwszej serii odpadli 40. Jan Habdas, 42. Paweł Wąsek oraz 43. Stefan Hula.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Kubacki wciąż jest zdecydowanym liderem. To było jego ósme z rzędu i 10. w sezonie miejsce 2 czołowej trójce. Nad drugim Laniskiem ma 108 punktów przewagi. Trzeci Granerud do Polaka traci 134 pkt.

W Pucharze Narodów Polska ustępuje jedynie Austrii, od której dzielą ją 252 punkty.

Kolejne zawody z cyklu PŚ odbędą się w Zakopanem. 14 stycznia w planach jest konkurs drużynowy, a dzień później indywidualny.