Menu

Fly-tipping: Organised crime behind large rise

Fly-tipping: Organised crime behind large rise
Koszty sprzątania takich odpadów mocno uderzają po kieszeni brytyjskich podatników. (Fot. Getty Images)
Organised criminal gangs are being blamed for the continued rise of large fly-tipping incidents across England.
Advertisement
News available in Polish

Koszty sprzątania takich odpadów mocno uderzają po kieszeni brytyjskich podatników - w ciągu ostatnich sześciu lat rady w Anglii i Walii wydały na ten cel ponad 59 milionów funtów.

Dotychczas "dzikie" składowanie odpadów kojarzyło się z wyrzuceniem starej, zużytej sofy; teraz to zjawisko przerodziło się w przestępczość na dużą skalę - szczególnie na obszarach wiejskich.

"Przestępcy włamują się na prywatne grunty i wyrzucają ogromne ilości odpadów, których usunięcie może kosztować setki tysięcy funtów" - podał National Farmers' Union (NFU). Związek zrzeszający rolników zaznaczył przy tym, że sytuacja jest "koszmarem", który wciąż wymyka się spod kontroli.

Jak podaje BBC, to Agencja Środowiska jest odpowiedzialna za usunięcie gór nielegalnych śmieci z gruntów publicznych. Jednak koszt pozbycia się odpadów leży po stronie władz lokalnych.

"Dzikie składowanie odpadów to plaga dla społeczności wiejskich" - zaznacza Julia Mulligan, przewodnicząca National Rural Crime Network. Dodaje, że brak odpowiedniego karania sprawców powoduje "efekt domina".

Jeżeli wyrok zapadnie w najniższym instancją sądzie magistrackim, za wyrzucanie śmieci w niedozwolonych miejscach grozi kara grzywny w wysokości do 50 tys. funtów lub 12 miesięcy pozbawienia wolności. Problem w tym, że przestępcy często otrzymują  małe grzywny w wysokości kilkuset funtów.

Czytaj więcej:

Recykling w Londynie jest "niemożliwy"

Malezja odesłała śmieci do Francji, Wielkiej Brytanii i USA

220 ton nielegalnych śmieci wróci z Polski do Wielkiej Brytanii

Brytyjskie gminy wprowadzą obowiązkowy recykling resztek jedzenia

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 03.04.2020
  GBP 5.216 złEUR 4.579 złUSD 4.240 złCHF 4.340 zł

  Sport


  Advertisement