Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

National Grid and SSE move offshore over Labour plans

National Grid and SSE move offshore over Labour plans
Zapowiedź nacjonalizacji została odebrana w Wielkiej Brytanii jako radykalny pomysł. (Fot. Getty Images)
Two top energy firms say they have moved ownership of their UK operations overseas to protect themselves from Labour's nationalisation plans.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

National Grid, która zarządza wszystkimi liniami wysokiego napięcia w Wielkiej Brytanii i jest operatorem całej sieci przesyłowej gazu ziemnego na terenie tego kraju, stworzyła filie w Luksemburgu i Hongkongu.

SSE, która dostarcza energię elektryczną do około 3,7 mln domów w północnej Szkocji i południowej Anglii, a ponadto jest właścicielem linii wysokiego napięcia w Szkocji, zarejestrowała spółkę-córkę w Szwajcarii. Wartość rynkowa National Grid to 31 mld funtów, SSE - 13,6 mld.

Obie firmy w wydanych oświadczeniach potwierdziły informację "Sunday Times". "Zgodnie z naszym prawnym obowiązkiem powierniczym wobec naszych akcjonariuszy i w celu ochrony ich udziałów, utworzyliśmy spółki holdingowe w Luksemburgu i Hongkongu. Nie przynosi to żadnych korzyści finansowych firmie i nie wpływa na jej codzienną działalność. Ma to na celu wyłącznie ochronę interesów naszych akcjonariuszy" - głosi komunikat National Grid.

National Grid zarządza wszystkimi liniami wysokiego napięcia w Wielkiej Brytanii. (Fot. Getty Images)

W ogłoszonym w tym tygodniu programie wyborczym opozycyjna Partia Pracy zapowiedziała, zgodnie z wcześniejszymi obietnicami, że w przypadku przejęcia władzy zamierza znacjonalizować koleje, pocztę, sieci wodociągowe, operatorów sieci energetycznych oraz tę część telekomunikacyjnej firmy BT, która odpowiada za dostarczanie internetu.

Już sama zapowiedź nacjonalizacji została odebrana w Wielkiej Brytanii jako radykalny pomysł, ale dodatkowo wysuwane są obawy, że ewentualny laburzystowski rząd chciałby to zrobić po zaniżonych cenach. W maju "Sunday Times" ujawnił, że laburzystowskie plany nacjonalizacji sieci wodociągowych przewidują rekompensatę dla akcjonariuszy nie w postaci pieniędzy, lecz obligacji rządowych.

Wprawdzie przekazanie działalności w ręce zagranicznych filii nie zablokuje ewentualnej nacjonalizacji, ale znacząco ją utrudni i podniesie koszty. Szwajcaria, Luksemburg i Hongkong mają podpisane z Wielką Brytanią bilateralne traktaty inwestycyjne, zgodnie z którymi w przypadku przejęcia firmy przez państwo dotychczasowi udziałowcy muszą otrzymać adekwatną rekompensatę.

Według "Sunday Times", już wcześniej nowo utworzonym zagranicznym filiom swoje aktywa przekazali dwaj regionalni operatorzy sieci wodociągowych - Anglian Water i Yorkshire Water. Nad podobnym krokiem zastanawia się Severn Trent Water.

Czytaj więcej:

Pierwsza debata Johnson-Corbyn: Bez wpadek i bez nowości

Partia Pracy zapowiada w programie wyborczym "radykalną zmianę"

Liderzy głównych partii zmierzyli się z pytaniami publiczności

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 17.05.2024
    GBP 4.9790 złEUR 4.2685 złUSD 3.9363 złCHF 4.3302 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement