Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Facebook to be subject to tougher controls after EU court ruling

Facebook to be subject to tougher controls after EU court ruling
Komentarze będą usuwane na życzenie państwa. (Fot. Getty Images)
Facebook will be subject to tougher controls over online content after the EU's highest court ruled the social media company can be ordered by member states to remove defamatory material worldwide.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Eva Glawischnig-Piesczek, przewodnicząca klubu parlamentarnego austriackich Zielonych, pozwała Facebook Ireland przed sądami w swoim kraju. Wniosła ona o nakazanie Facebookowi usunięcia komentarza opublikowanego przez pewnego użytkownika na tym portalu społecznościowym, naruszającego jej cześć, a także twierdzeń identycznych lub o równoznacznej treści.

Przedmiotem sprawy był udostępniony przez użytkownika na jego osobistej stronie artykuł z austriackiego internetowego czasopisma informacyjnego oe24.at pt. "Zieloni za utrzymaniem dochodu minimalnego dla uchodźców".

Po udostępnieniu Facebook wygenerował podgląd oryginalnej witryny zawierający tytuł i krótkie streszczenie materiału, a także fotografię Glawischnig-Piesczek.

Ten sam użytkownik opublikował również, w odniesieniu do tego artykułu, komentarz zredagowany w słowach, co do których sądy austriackie stwierdziły, że mogły naruszać cześć Glawischnig-Piesczek, znieważyć ją i zniesławić. Wpis ten mógł być wyświetlany przez każdego użytkownika Facebooka na świecie.

W tej sytuacji Sąd Najwyższy Austrii zwrócił się do TSUE o dokonanie wykładni dyrektywy o handlu elektronicznym. Zgodnie z tą dyrektywą, dostawca usług hostingowych, taki jak Facebook, nie jest odpowiedzialny za publikowane informacje w przypadku, gdy nie wie o ich bezprawnym charakterze lub gdy niezwłocznie podejmuje działania w celu ich usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do nich, gdy tylko się o tym dowie.

We wczorajszym wyroku TSUE odpowiedział Sądowi Najwyższemu Austrii, że dyrektywa o handlu elektronicznym nie stoi na przeszkodzie temu, aby "sąd państwa członkowskiego mógł nakazać dostawcy usług hostingowych usunięcie informacji, które dostawca ten przechowuje i których treść jest identyczna z treścią informacji uprzednio uznanej za mającą bezprawny charakter, lub zablokowanie dostępu do tych informacji, niezależnie od tego, kto wnioskował o przechowywanie tych informacji".

Co więcej, TSUE orzekł, że może to dotyczyć dostępu na całym świecie, a nie tylko na terytorium UE.

Czytaj więcej:

Facebook odrzucił polski pozew, tłumacząc się nieznajomością języka polskiego

"DGP": O czym nie porozmawiasz na Facebooku

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 17.05.2024
    GBP 4.9790 złEUR 4.2685 złUSD 3.9363 złCHF 4.3302 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement