Afera FIFA zatacza coraz szersze kręgi (Fot. Flick.com)
FIFA paid Ireland's FA (FAI) $5 million to avoid a legal case over a controversial World Cup playoff defeat in 2009, world soccer's governing body confirmed on Thursday.

FIFA zareagowała na doniesienia irlandzkiej federacji po kilku godzinach. Przyznała, że pieniądze zostały przekazane w formie krótkotrwałej pożyczki na budowę stadionu.

W oświadczeniu międzynarodowej organizacji stwierdzono też, że "pieniądze zostały przekazane, by położyć kres wszelkim roszczeniom wobec FIFA, a pożyczka miała być zwrócona w przypadku awansu Irlandii do MŚ 2014".

Ponieważ tak się nie stało, pieniądze zostały 31 grudnia 2014 roku uznane za darowiznę. O wyeliminowaniu piłkarzy z "Zielonej Wyspy" z udziału w MŚ w RPA zadecydował błąd szwedzkiego sędziego Martina Hanssona, który w najważniejszej akcji meczu nie zauważył zagrania ręką Thierry'ego Henry.

Napastnik Barcelony pomógł sobie w niedozwolony sposób opanować piłkę, którą podał do Williama Gallasa, a ten strzelił gola na wagę awansu. Była 103. minuta, a zmęczeni Irlandczycy nie zdołali już odpowiedzieć.

W pierwszym meczu Irlandia przegrała na własnym boisku 0:1, ale w rewanżu w Paryżu wygrywała po 90 min. 1:0 i potrzebna była dogrywka. Henry dzień po spotkaniu przyznał się do zagrania ręką.

"Będę szczery - zagrałem ręką. Nie jestem jednak sędzią - to on dopuścił takie zagranie. Wszelkie pytania trzeba kierować do niego" - tłumaczył Francuz o Hanssonie.

Delaney o korupcyjnym zachowaniu FIFA poinformował w wywiadzie udzielonym irlandzkiemu radiu. To kolejna afera w FIFA. Organizacja jest w ogniu krytyki od ponad tygodnia, gdy w Szwajcarii zostało zatrzymanych - na zlecenie wymiaru sprawiedliwości USA -  siedmiu prominentnych działaczy tej organizacji. Usłyszeli oni zarzuty korupcyjne.