Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Experts: By 2050, the world can get rid of malaria

Experts: By 2050, the world can get rid of malaria
Malaria to najczęstsza na świecie choroba zakaźna, na którą co roku zapada ponad 220 mln osób. (Fot. Getty Images)
By 2050, it is possible to eliminate malaria, one of the oldest and most deadly diseases, according to a report by leading experts published in The Lancet.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Autorami raportu jest 41 czołowych światowych specjalistów od malarii: naukowców, ekonomistów i ekspertów w dziedzinie polityki zdrowotnej. Dokonali oni syntezy istniejących danych z nowymi analizami epidemiologicznymi i finansowymi, aby wykazać, że - przy użyciu odpowiednich narzędzi, strategii i wystarczającego finansowania - wyeliminowanie choroby jest możliwe w ciągu pokolenia. Raport zwołanej w roku 2017 Komisji jest pierwszym recenzowanym, akademickim dokumentem tego rodzaju.

"Zbyt długo zwalczanie malarii było odległym marzeniem, ale teraz mamy dowody na to, że malarię można i należy wyeliminować do 2050 r." - wskazał Sir Richard Feachem, współprzewodniczący Komisji Lancet ds. Zwalczania malarii i dyrektor Global Health Group przy University of California w San Francisco (UCSF).

"Ten raport pokazuje, że eliminacja jest możliwa w ciągu jednego pokolenia. Ale aby osiągnąć tę wspólną wizję, nie możemy po prostu kontynuować tradycyjnego podejścia. Świat jest w punkcie zwrotnym i musimy stawić czoła ambitnym celom i zobowiązać się do śmiałych działań".

W ostatnich dziesięcioleciach poczyniono bezprecedensowe postępy w zwalczaniu malarii. Od 2000 r. światowa zapadalność na malarię i śmiertelność spadły odpowiednio o 36 i 60 proc. dzięki silnemu przywództwu, innowacyjnym nowym narzędziom i strategiom oraz wzrostowi inwestycji osiągającemu 4,3 mld USD w 2016 r. Obecnie wolna od malarii jest ponad połowa krajów świata.

Liczne zespoły naukowe pracują nad uzyskaniem skutecznej szczepionki przeciw malarii. (Fot. Getty Images)

Jednak - pomimo globalnych wysiłków - co roku zgłaszanych jest ponad 200 milionów przypadków malarii, a z jej powodu umiera prawie pół miliona osób.

Osiągnięciom ostatnich dwóch dziesięcioleci zagraża brak wzrostu globalnego finansowania, a także wzrost liczby przypadków malarii w 55 krajach Afryki, Azji i Ameryki Łacińskiej oraz rosnące obawy dotyczące odporności pasożytów i przenoszących je owadów na obecnie dostępne leki i środki owadobójcze - wymieniają eksperci.

W roku 2017 na 29 krajów przypadała znaczna większość nowych zachorowań i 85 procent zgonów na świecie. Wszystkie te kraje z wyjątkiem dwóch (Papua Nowa Gwinea i Wyspy Salomona) znajdują się w Afryce. Na dwa z nich (Nigeria i Demokratyczna Republika Konga) przypada aż 36 procent globalnych przypadków.

"Pomimo bezprecedensowego postępu malaria nadal pozbawia społeczności na całym świecie potencjału i ekonomicznych możliwości. Jest to szczególnie prawdziwe w Afryce, gdzie tylko na pięć krajów przypada prawie połowa globalnego obciążenia. Eliminacja malarii jest koniecznością naszego społeczeństwa dla zdrowia i równości" - przekazała dr Winnie Mpanju-Shumbusho, współprzewodnicząca komisji Lancet ds. zwalczania malarii, cytowana w materiałach prasowych związanych z publikacją w "Lancet".

Uważa się, że malaria wywarła największą presję selekcyjną na gatunek ludzki w jego najnowszej historii. (Fot. Getty Images)

Aby doprowadzić do wyeliminowania malarii do roku 2050, Komisja wzywa do podjęcia konkretnych i celowych działań na szczeblu krajowym, regionalnym i globalnym.

Po pierwsze, należy w skali świata usprawnić zarządzanie i wdrażanie obecnych programów kontroli malarii, a także lepiej wykorzystywać istniejące narzędzia - które Komisja określa mianem "oprogramowania do eliminacji". Po drugie, komisarze podkreślają potrzebę ulepszenia "sprzętu do eliminacji" poprzez opracowanie i wdrożenie nowych innowacyjnych narzędzi w celu przezwyciężenia biologicznych wyzwań związanych z eliminacją choroby.

Wreszcie wymieniane są inwestycje finansowe, niezbędne do ostatecznego uwolnienia świata od tej choroby. Chociaż koszt eliminacji malarii nie jest znany, to - podobnie jak było to wcześniej w przypadku ospy, polio i robaka gwinejskiego - Komisja sugeruje, że roczny wzrost w wysokości około 2 miliardów USD znacznie przyspieszy postęp. W połączeniu z rosnącym zaangażowaniem dotkniętych malarią krajów i regionów oraz wzmocnionym przywództwem i odpowiedzialnością działania te powinny doprowadzić do świata bez malarii do roku 2050 - lub wcześniej.

Wypowiadając się na temat raportu, dr Fred Binka, komisarz i wicekanclerz fundacji Uniwersytet Zdrowia i Nauk Sojuszniczych w Ghanie, zauważył: "Eliminacja malarii jest wielkim celem i będzie wymagała ambicji, zaangażowania i partnerstwa jak nigdy wcześniej. Ale wiemy, że korzyść z dokonania tego dzieła jest warta inwestycji, nie tylko poprzez ratowanie życia, ale także poprawę dobrobytu ludzi, wzmocnienie gospodarek i przyczynienie się do zdrowszego, bezpieczniejszego i bardziej sprawiedliwego świata. Teraz czas na działania".

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 03.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement