Euro 2020 qualifications: Spain and Italy with a set of points

Hiszpanie z 18 punktami zdecydowanie prowadzą w tabeli grupy F. (Fot. Getty Images)
Spain and Italy have achieved sixth victories in the qualifying rounds of the European football championship and are clearly leading in their groups. Surprise in Athens, where Greece drew with Liechtenstein 1: 1.

Kroczący od wygranej do wygranej Hiszpanie nie mieli problemów, by w Gijon pokonać Wyspy Owcze 4:0. Po dwa gole zdobyli napastnik Valencii Rodrigo oraz - w końcówce - Paco Alcacer z Borussii Dortmund.

Trener Roberto Moreno w porównaniu do czwartkowego spotkania z Rumunią dokonał wielu zmian w składzie. Jednym z nielicznych, który pozostali w podstawowej jedenastce był Sergio Ramos. 33-letni kapitan Realu Madryt i drużyny narodowej wystąpił w niej po raz 167., czym wyrównał rekord Ikera Casillasa. Od jego debiutu minęło już ponad 14 lat.

Hiszpanie z 18 punktami zdecydowanie prowadzą w tabeli grupy F. Druga Szwecja ma siedem mniej. Ekipa "Trzech Koron" w skandynawskich derbach zremisowała w Sztokholmie z Norwegią 1:1. Pierwsze w eliminacjach spotkanie tych drużyn zakończyło się remisem 3:3, a w sumie już w czterech z rzędu padł wynik nierozstrzygnięty. Z walki o drugą, premiowaną awansem lokatę nie rezygnują jeszcze Rumunia (1:0 z Maltą) - 10 pkt. i właśnie Norwegia - dziewięć.

Dużo trudniej o szóste zwycięstwo w kwalifikacjach było Włochom, którzy w Tampere wygrali z Finami 2:1. Do przerwy goli nie było, a w 59. minucie bramkarza Finów strzałem głową pokonał Ciro Immobile. Niespełna kwadrans później wyrównał błyszczący skutecznością na początku sezonu Teemu Pukki. Napastnik Norwich zdobył już pięć bramek w angielskiej ekstraklasie, a w piątek zapewnił Finom triumf z Grekami.

Ostatnie słowo należało jednak do "Azzurich" - Nicolo Barella trafił piłką w rękę Sauliego Vaisanena i arbiter podyktował "jedenastkę", którą na gola zamienił Jorginho.

Italia prowadzi w tabeli z dorobkiem 18 pkt. Finowie mimo porażki plasują się na drugiej pozycji z 12. Trzy mniej mają Ormianie, którzy m.in. dzięki dwóm trafieniom Henricha Mchitarjana pokonali Bośniaków 4:2. Z kryzysu nie mogą się wydobyć Grecy, którzy w Atenach tylko zremisowali z Liechtensteinem 1:1. Rywale zdobyli pierwszą bramkę i pierwszy punkt w tych eliminacjach.

W grupie D szansy na objęcie prowadzenia w tabeli nie wykorzystali Duńczycy, którzy potrzebowali do tego zwycięstwa nad Gruzją, a spotkanie w Tbilisi zakończyło się remisem 0:0.

Do 67. minuty w barwach gości grał Christian Gytkjaer z Lecha Poznań, a na ostatnie minuty w ekipie gruzińskiej pojawił się zawodnik Legii Warszawa Walerian Gwilia.

Dania pozostała niepokonana i z dziewięcioma punktami zajmuje drugie miejsce w tabeli, za Irlandią, która ma 11. Trzecia z ośmioma jest Szwajcaria, która w niedzielę pokonała najsłabszy w grupie Gibraltar 4:0.

Kolejna seria spotkań dzisiaj, m.in. w Warszawie prowadząca w grupie G Polska zagra z drugą w tabeli Austrią.