English League: Hull City's relegation, Fabianski without "Golden Gloves"

Łukasz Fabiański bez "Złotych Rękawic"... (Fot. Getty Images)
Hull manager Steve Bruce admits his side were 'not good enough' after being relegated to the Championship. Swansea City goalkeeper Lukasz Fabianski failed to keep 14th clean sheet of the season. 'Golden Gloves' will go to Joe Hart.

Brytyjczyk nie puścił ani jednego gola w starciu Manchesteru City z Southampton (2:0) i zwyciężył w klasyfikacji najlepszych bramkarzy w tym sezonie pod względem liczby czystych kont - ma ich 14. Fabiański natomiast stracił bramkę w 57. minucie meczu z Crystal Palace (0:1) i uplasował się na drugim miejscu, ex aequo z Fraserem Forsterem z Southampton i Belgiem Simonem Mignoletem z Liverpoolu.

Jedną z bramek dla zespołu z Manchesteru zdobył Argentyńczyk Sergio Aguero, który z 26 bramkami został królem strzelców ekstraklasy. Drugi w klasyfikacji Harry Kane, który strzelił wczoraj bramkę dla Tottenhamu Hotspur w starciu z Evertonem (1:0), ma o pięć goli mniej.

Hull City, aby marzyć o utrzymaniu, musiało nie tylko wygrać z Manchesterem United, ale też liczyć na to, że Newcastle nie pokona West Hamu United. Żaden z tych warunków nie został spełniony - w Hull padł bezbramkowy remis, natomiast "Sroki" wygrały mecz przed własną publicznością 2:0. Frustrację piłkarzy Hull City pogłębił fakt, że w pierwszej połowie sędzia nie uznał im dwóch bramek w ciągu dwóch minut.

Na pocieszenie pozostaje im jedynie świadomość, że zakończyli niekorzystną serię - z "Czerwonymi Diabłami" grali dotychczas ośmiokrotnie, a w niedzielę po raz pierwszy nie przegrali.

Po porażce z Newcastle, władze West Hamu postanowiły zakończyć współpracę z trenerem Samem Allardyce'em. Szkoleniowca obowiązuje kontrakt jeszcze przez kilka tygodni i wiadomo, że nie zostanie odnowiony. "Młoty" zakończyły sezon na 12. miejscu.

Tytuł mistrzowski już wcześniej wywalczyła Chelsea Londyn, która w tej kolejce przypieczętowała triumf zwycięstwem 3:1 nad Sunderlandem. Ostatni mecz w barwach "The Blues" rozegrał Didier Drogba. Piłkarz Wybrzeża Kości Słoniowej został zmieniony w 30. minucie, aby kibice w Londynie mogli po raz ostatni pożegnać go owacją na stojąco. Drogbę obstąpili koledzy z drużyny, unieśli go do góry i w ten sposób przenieśli go do linii bocznej. W 2012 roku w plebiscycie kibiców uznano go za najlepszego zawodnika w historii klubu.

W fazie grupowej Ligi Mistrzów oprócz Chelsea zagrają Manchester City oraz Arsenal Londyn, który pokonał w niedzielę West Bromwich Albion 4:1. Z kolei w eliminacjach wystąpi Manchester United. Piąte miejsce w tabeli zajął Tottenham Hotspur, a szóste - Liverpool, który doznał dotkliwej wyjazdowej porażki ze Stoke City 1:6. Jedynym pozytywnym wydarzeniem dla kibiców gości była bramka Stevena Gerrarda w ostatnim meczu kapitana i wychowanka drużyny w koszulce "The Reds". Od przyszłego sezonu będzie on piłkarzem Los Angeles Galaxy.

Wysoką formę potwierdził zespół Leicester City, w barwach którego całą pierwszą połowę rozegrał Marcin Wasilewski. "Lisy" rozgromiły spadkowicza QPR 5:1, odnosząc siódme zwycięstwo w dziewięciu ostatnim meczach.