Menu

England: First decline in cancer patient survival in decades

England: First decline in cancer patient survival in decades
Pandemia koronawirusa nie pozostała bez wpływu na leczenie onkologiczne. (Fot. Getty Images)
In England, for the first time in many decades, the five-year survival rate of cancer patients will most likely decline this year - warns Prof. Mike Richards. Polish specialists have previously raised similar concerns.
Advertisement
News available in Polish

Specjaliści coraz częściej podaja konkretne dane w kwestii, której dotąd jedynie się obawiali - że więcej chorych na nowotwory umrze przedwcześnie. Powodem jest pandemia, wprowadzenie lockdownu wiosną 2020 r. oraz przeciążenie jesienią służby zdrowia z powodu COVID-19.

W Anglii w kwietniu 2020 r. odnotowano o 60 proc. mniej pacjentów z podejrzeniem choroby nowotworowej, aniżeli w tym samym okresie 2019 r. - informuje BBC News. Cytowany w tym serwisie prof. Mike Richards uważa zatem, że będzie miało to znaczący wpływ na przeżywalność pacjentów onkologicznych.

Jego zdaniem, po raz pierwszy od 20, 30, a nawet 40 lat w Anglii nastąpi spadek pięcioletnich przeżyć tych chorych. Nie wiadomo tylko, w jak dużym stopniu to nastąpi. Dotychczas przeżywalność chorych systematycznie rosła, z roku na rok.

"Wiemy, że choroby nowotworowe mocno odczuły skutki pandemii. Jak tylko się wystąpiła pierwsza fala zachorowań, pacjenci przestali się pojawiać u lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej i nie byli kierowani do szpitala" – tłumaczy brytyjski specjalista. Dodaje, że zaburzona została diagnostyka nowotworów i chirurgia onkologiczna. Skutkiem tego jest późniejsze wykrywanie nowotworów i leczenie, co z kolei obniża szanse dłuższego przeżycia chorych.

"Nie będzie zatem kolejnego wzrostu, lecz spadek przeżycia chorych" – ostrzega. Tym bardziej, że po lockdownie, kiedy sytuacja w opiece medycznej się już poprawiła, jesienią nastąpiła kolejna fala pandemii, która znowu zakłóciła wykrywanie i leczenie chorób nowotworowych.

Z obawy przed zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2 do lekarzy rodzinnych przestały się zgłaszać osoby powyżej 65. roku życia, najbardziej zagrożone chorobą COVID-19, ale też częściej chorujące na nowotwory.

Również polscy specjaliści się obawiają, że podobnie będzie w Polsce. Fundacja Onkologia 2025 już w październiku 2020 r. prognozowała, że liczba zgonów z powodu chorób nowotworowych w tym roku może u nas wzrosnąć nawet o 20 proc.

Głównym tego powodem jest rezygnowanie z badań przesiewowych lub ich odwoływanie, częstsze zgłaszanie się pacjentów do lekarza już z zaawansowanymi objawami choroby nowotworowej oraz zbyt późne rozpoczęcie leczenia. 

Czytaj więcej:

Kanada: Chorzy na raka z prawem do terapii grzybami halucynogennymi

NHS: Lista oczekujących na leczenie najdłuższa w historii

UE wprowadza nowy program walki z rakiem

NHS będzie testować mieszkańców UK, aby wykryć potencjalny nowotwór

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 25.01.2021
  GBP 5.114 złEUR 4.544 złUSD 3.740 złCHF 4.216 zł

  Sport


  Sport

  Advertisement