Menu

Easing of lockdown could be delayed, Rishi Sunak admits

Easing of lockdown could be delayed, Rishi Sunak admits
Minister finansów: "Musimy pamiętać, że - nawet gdy ograniczenia dobiegną końca - firmy nadal będą potrzebowały czasu, aby stanąć na nogi". (Fot. Getty Images)
Rishi Sunak says he’s extended the furlough scheme for another six months because ‘things might change’ in terms of easing England’s lockdown.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Wypłacanie przez brytyjski rząd 80 proc. pensji - do 2 500 funtów miesięcznie - pracownikom, którzy z powodu epidemii zostali wysłani przez pracodawców na przymusowe urlopy, kosztowało już prawie 50 miliardów funtów. Szacuje się, że z tzw. "furlough" skorzystało już ponad 11 milionów osób.

W środę - podczas przedstawiania budżetu Wielkiej Brytanii na przyszły rok finansowy - Sunak zapowiedział, że urlopowanie pracowników będzie trwało do końca września, czyli ponad trzy miesiące po dacie 21 czerwca, kiedy w Anglii mają przestać obowiązywać niemal wszystkie ograniczenia wprowadzone w związku z pandemią.

Wczoraj szef resortu finansów wyjaśnił, dlaczego podjął decyzję o przedłużeniu programu pomocowego, który miał zakończyć się z końcem kwietnia. "Zrobiliśmy to z kilku powodów. Chciałem, żeby ludzie mieli pewność, że rząd myśli perspektywicznie, ponieważ wszystko może się jeszcze zmienić" - przyznał Sunak w rozmowie z ITV News.

"Miejmy nadzieję, że tak się jednak nie stanie. Robimy ogromne postępy i dziękujemy wszystkim zaangażowanym w nasz program szczepień, bo ten postęp jest możliwy między innymi właśnie dzięki tym osobom" - podkreślił.

"Musimy też pamiętać, że - nawet gdy ograniczenia dobiegną końca - firmy nadal będą potrzebowały czasu, aby stanąć na nogi. I po to jest ta dodatkowa pomoc" - dodał minister finansów.

Zgodnie z harmonogramem luzowania restrykcji w Anglii, sklepy, fryzjerzy i siłownie będą ponownie otwierane od 12 kwietnia, a puby i restauracje będą mogły w pełni funkcjonować pięć tygodni później - 17 maja. Wszystkie ograniczenia mają zostać zniesione 21 czerwca - wtedy też kluby nocne będą mogły zostać otwarte po raz pierwszy od 15 miesięcy.

Czytaj więcej:

Samozatrudnieni w UK "od maja mogą stracić rządową pomoc"

Rishi Sunak: "Naprawa finansów publicznych nie nastąpi od razu"

Brytyjski rząd przedłuży program urlopowania do końca września

Własny dom w UK za 5% depozytu? Wyjaśniamy, co się zmieni

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 20.04.2021
  GBP 5.2755 złEUR 4.5541 złUSD 3.7737 złCHF 4.1257 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement