Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Today the head of the EC and Johnson talks to try to unlock the negotiations

Today the head of the EC and Johnson talks to try to unlock the negotiations
Na zdj.: przewodnicząca KE Ursula von der Leyen podczas wizyty na Downing Street 10 w styczniu br. (Fot. Getty Images)
The President of the European Commission, Ursula von der Leyen, will speak today with the British Prime Minister Boris Johnson to try to unblock negotiations on London's relationship with the EU after Brexit. According to sources, currently EU leaders are pessimistic about the prospect of an agreement.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

"Będę miała wideokonferencję z Borisem Johnsonem, która będzie służyła podsumowaniu dotychczasowych negocjacji i przyjrzeniu się temu co możemy zrobić w najbliższym czasie" - wyjaśniła von der Leyen.

Wcześniej Niemka zdała sprawozdanie unijnym liderom, którzy krótko zajmowali się sprawą Brexitu na szczycie UE. Według wysokiej rangi źródeł unijnych, w stolicach państw członkowskich nie brak sceptycyzmu co do tego, czy porozumienie w ogóle jest możliwe.

W tym tygodniu odbyła się kolejna tura rozmów między negocjatorami z obu stron kanału La Manche, ale mimo zbliżającego się terminu na ich zakończenie, dalej wiele kwestii jest otwartych.

Sytuacji nie poprawia nastawienie Wielkiej Brytanii, a zwłaszcza przyjęcie we wtorek przez Izbę Gmin kontrowersyjnego projektu ustawy o brytyjskim rynku wewnętrznym, który daje możliwość unieważnienia uzgodnień dotyczących Irlandii Północnej w obowiązującej już umowie o wystąpieniu UK z Unii Europejskiej.

"Jak wiadomo projekt ustawy o rynku wewnętrznym jest w dużej sprzeczności z niektórymi zapisami porozumienia (o wyjściu), głównie jeśli chodzi o protokół dotyczący Irlandii i Irlandii Północnej" - zauważyła von der Leyen.

Komisja Europejska wszczęła w czwartek procedurę o naruszenie prawa UE przeciw Wielkiej Brytanii w związku z tymi przepisami. Wcześniej Bruksela wezwała Londyn do usunięcia problematycznych elementów ze swojego projektu do końca września, jednak tak się nie stało.

Do nierozstrzygniętych kwestii w rozmowach obu stron należy sprawa pomocy państwa oraz gwarancji równych szans i uczciwej konkurencji dla przedsiębiorstw z UE i Wielkiej Brytanii. Negocjatorzy nie mogą się też porozumieć w sprawie rybołówstwa.

"Chcemy porozumienia, bo uważamy, że lepiej go mieć ze swoim sąsiadem. W czasie pandemii, która ma niszczycielski wpływ na gospodarki, dobrze mieć porozumienie, ale nie za każdą cenę" - oświadczyła von der Leyen.

Przedstawienie na początku września projektu ustawy o brytyjskim rynku wewnętrznym spowodowało poważny kryzys w negocjacjach z UE, które już wcześniej były w impasie. Wtorkowe głosowanie miało miejsce w tym samym dniu, w którym rozpoczęła się dziewiąta - i ostatnia z dotychczas zaplanowanych - runda negocjacji między Wielką Brytanią a Unią Europejską.

Na razie nie jest jasne, czy i kiedy odbędzie się kolejna tura rozmów. Jedno z wysoko postawionych źródeł unijnych oceniło wczoraj, że można mieć coraz mocniejsze wrażenie, że do porozumienia w ogóle nie dojdzie.

Czytaj więcej:

Brexit: Rząd przygotuje Brytyjczyków do podróżowania po UE

Brexit: Przejazd do Dover tylko z 24-godzinnym zezwoleniem

Brexit: Izba Gmin przyjęła kontrowersyjny projekt ustawy

Brexit: KE wszczęła wobec Wielkiej Brytanii procedurę naruszeniową

Brexit: Z UK do Europy przeniesiono już 7,5 tys. miejsc pracy

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 03.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement