Tennis: Hubert Hurkacz easily advances to second round of Wimbledon

Polak wreszcie się przełamał! (Fot. Getty Images)
Hubert Hurkacz, seeded with number 14, advanced to the second round of Wimbledon. The Pole defeated Italian player Lorenzo Musetti in three sets 6:4, 7:6 (7:5), 6:1. In the second round he will face the winner of the match between Emil Ruusuvuori and Marcos Giros.

Co prawda Hurkacz zajmuje 18. miejsce w rankingu ATP, a Musetti jest w nim dopiero 63., ale ostatnie tygodnie były znacznie bardziej udane dla drugiego z nich. 19-letni Włoch w tegorocznym French Open zadebiutował w głównej drabince wielkoszlemowej rywalizacji i dotarł aż do 1/8 finału. W drugiej połowie maja zaś zatrzymał się na półfinale w turnieju ATP w Lyonie.

Starszy o pięć lat Polak z kolei przegrał pięć poprzednich meczów w singlu. Jednym z nich był jedyny aż do wczoraj pojedynek z nastolatkiem z Italii. W maju trafili na siebie na otwarcie w Rzymie - wrocławianin skreczował przy stanie 4:6, 0:2 dla rywala. Potem przyznał, że ostatnie tygodnie kosztowały go sporo sił i tego dnia już mu ich nie starczyło.

Wczoraj obu zawodników czekał dodatkowy test cierpliwości. Ich mecz zaczął się bowiem z czterogodzinnym opóźnieniem spowodowanym deszczem.

W pierwszym secie długo obaj dobrze pilnowali własnego podania. Polak był stroną dominującą, grał bardziej ofensywnie. Punktował też bezpośrednio dzięki serwisowi. Przełamanie na wagę zwycięstwa w tej partii zanotował w ostatnim gemie, wykorzystując drugą okazję ku temu.

Hurkacz słabiej zaczął kolejną odsłonę - już na wstępie cztery razy był o punkt od straty "breaka". Wyszedł z opresji, a potem toczyła się walka "gem za gem". Zarówno jeden, jak i drugi gracz więcej ryzykowali, a po stronie wrocławianina pojawiło się znacznie więcej niewymuszonych błędów niż we wcześniejszej fazie meczu. Musetti z kolei zaczął lepiej serwować. Do wyłonienia zwycięzcy w tej odsłonie potrzebny był tie-break. W nim kluczowy okazał się fragment przy stanie 2-2, gdy wyżej notowany z zawodników odskoczył na trzy punkty, a potem już zachował prowadzenie do końca.

W trzecim secie mecz zrobił się dość jednostronny. Polak się rozluźnił, a Włoch znów pomagał mu własnymi błędami. Wrocławianin wypracował przewagę 4:0, a w dalszej części meczu oddał rywalowi zaledwie jednego gema.

O awans do trzeciej rundy londyńskiego turnieju, na której zatrzymał się w poprzedniej edycji dwa lata temu (ubiegłoroczna została odwołana z powodu pandemii COVID-19), Hurkacza zagra z Finem Emilem Ruusuvuorim lub Amerykaninem Marcosem Gironem.

W poniedziałek awans do pierwszej rundy wywalczyła rozstawiona z "siódemką" Iga Świątek. Z powodu opóźnień związanych z deszczem dopiero dzisiaj występ w Londynie zainauguruje trzecia polska reprezentantka w singlu - Magda Linette.