Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

dfg

dfg
Kamień Przeznaczenia znajduje się już w Opactwie Westminsterskim. (Fot. SUSANNAH IRELAND/POOL/AFP via Getty Images)
uyu
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Jak podaje Encyklopedia Britannica, Kamień Przeznaczenia to masywny blok piaskowca. Waży 150 kg, ma 66 cm długości, 42 cm szerokości i 27 cm wysokości. Według legendy, na owym kamieniu spoczął niegdyś patriarcha Jakub, wnuk Abrahama, syn Izaaka i Rebeki oraz przodek ludu Izraela.

Głaz będący symbolem monarchii Szkocji został w 1296 roku przejęty przez króla Anglii Edwarda I i - wraz z innymi szkockimi regaliami - przeniesiony do Londynu. Pozostawał w Anglii przez 700 lat i stanowił element tronu, na którym koronowano królów i królowe, jako symbol tego, że królowie Anglii są również władcami Szkocji.

W Boże Narodzenie 1950 roku czterech studentów z Glasgow włamało się do Opactwa Westminsterskiego i zabrało go z powrotem do Szkocji. Przywódca tej grupy, zmarły w ubiegłym roku Ian Hamilton, oświadczył później BBC, że Anglicy "podczas jednej z wielu inwazji na Szkocję, ukradli symbol tego narodu", więc odebranie go im miało być "symbolicznym gestem". Wtedy jednak Anglicy nie przyznali im racji i 11 kwietnia 1951 roku Stone of Destiny znów trafił do Opactwa Westminsterskiego.

W 1296 roku król Edward I przywiózł kamień do Westminsteru. Umieścił go w Krześle Koronacyjnym, dębowym siedzeniu, które od ponad 700 lat stanowi centralny element koronacji. (Fot. SUSANNAH IRELAND/POOL/AFP via Getty Images)

Dopiero w lipcu 1996 roku królowa Elżbieta II oraz ówczesny premier Wielkiej Brytanii John Major uznali, że kamień faktycznie powinien zostać zwrócony Szkocji. Jeszcze w tym samym roku kamień oddano, ale z zastrzeżeniem, że będzie wypożyczany do Opactwa Westminsterskiego na każdą uroczystość koronacyjną.

Koronacja Karola III, która odbędzie się 6 maja, to pierwsza okazja do wypełnienia tego porozumienia. Szkoci słowa dotrzymali - Kamień Przeznaczenia został już dostarczony z zamku w Edynburgu do Opactwa Westminsterskiego.

Kamień, starożytny symbol szkockiej monarchii, odegra główną rolę podczas koronacji króla w opactwie w sobotę 6 maja. W 1996 roku rząd Wielkiej Brytanii ogłosił, że kamień wróci do Szkocji, ale wróci do opactwa na koronacje.

Czytaj więcej:

Weekend koronacyjny Karola III: Oto pełny program wydarzeń i jak wziąć w nich udział

Lista osób wyznaczonych do pełnienia honorowych funkcji podczas ceremonii koronacyjnej króla

Poparcie społeczne dla monarchii wróciło do najniższego poziomu w historii

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 31.05.2024
    GBP 5.0056 złEUR 4.2678 złUSD 3.9389 złCHF 4.3471 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement