Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Divorces delayed by cost of living crisis, research finds

Divorces delayed by cost of living crisis, research finds
Niemal połowa osób po rozwodzie notuje spadek swoich dochodów o około 31%. (Fot. Getty Images)
The start of the new year is often boom time for divorce lawyers, but 2024 may be different as new research shows the cost of living crisis has delayed more than 270,000 couples from splitting.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Według analityków z firmy Legal & General, presja związana z sytuacją ekonomiczną doprowadziła do opóźnienia 19% rozwodów. Wpływ ten był szczególnie wyraźny od 2020 r., a wśród czynników decydujących o odsunięciu rozwodu w czasie wymieniano obawy o poziom dochodów, presję związaną z kosztami utrzymania i koszty związane z tymi formalnościami.

Neil Russell, specjalista ds. prawa rodzinnego w kancelarii Seddons, przyznał, że często rozmawia z parami na ten temat i wie, że wraz z pogorszeniem się sytuacji gospodarczej, kwestie finansowe stały się rosnącym problemem dla osób chcących się rozstać.

Dodał, że sytuacja dotyczy osób ze wszystkich grup dochodowych, a wiele par z klasy średniej nie może sobie pozwolić z tego powodu na oficjalne odejście od partnera.

Badanie wykazało, że prawie połowa (48%) osób rozwiedzionych odnotowała spadek dochodów o około 31%, co przekłada się na średnią kwotę niższą o 9 700 GBP w skali roku.

Pierwszy dzień roboczy po Nowym Roku jest często nazywany "dniem rozwodu", ponieważ tak wiele osób składa wnioski o rozwód po świętach Bożego Narodzenia.

Dlatego też stowarzyszenie Pensions and Lifetime Savings Association (PLSA) opublikowało w sieci wytyczne dotyczące tego, w jaki sposób podmioty oferujące prywatne pracownicze programy emerytalne mogą pomóc rozstającym się małżonkom.

Choć według doniesień 272 000 rozwodów zostało odroczonych z powodu problemów finansowych, tylko co piąta para przedyskutowała kwestie związane z funduszami emerytalnymi podczas podziału majątku, podczas gdy 58% z nich uwzględniło przy tym wartość posiadanego przez nich wspólnego domu.

Aż dwie na pięć osób rozwodzących się uważa, że proces ten kończy się nieuczciwie pod względem finansowym, a korzyści odnosi tylko jedna ze stron. Mniej niż jedna trzecia osób podpisała umowę o rozdzielności majątkowej, która może chronić przed ewentualnymi przyszłymi roszczeniami ze strony byłego małżonka.

Czytaj więcej:

UK: Zawieranie małżeństw "niesłusznie wychodzi z mody, bo jest korzystne dla zdrowia"

Cenzus: W tych regionach UK rozpada się najwięcej małżeństw

Brytyjczycy zmieniają zdanie w kwestii aborcji i rozwodów

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 17.05.2024
    GBP 4.9790 złEUR 4.2685 złUSD 3.9363 złCHF 4.3302 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement