David Silva inspires Manchester City as they outclass Manchester United in derby

City zachowało pozycję lidera angielskiej ekstraklasy. (Fot. Getty Images)
Manchester City opened up a 12-point gap on Manchester United just 12 games into the Premier League season and returned to the top of the table with a convincing 3-1 win in Sunday's derby at the Etihad.

W szlagierze tej serii spotkań piłkarze City prowadzili w 48. minucie już 2:0 po golach Davida Silvy i Sergio Aguero, który łącznie z ośmioma trafieniami prowadzi w klasyfikacji strzelców Premier League.

Nadzieje fanów zespołu United, zajmującego obecnie ósme miejsce, przedłużył Anthony Martial (w 58. minucie wykorzystał rzut karny), ale końcówka spotkania ponownie należała do podopiecznych Pepa Guardioli.

W 86. minucie po świetnym podaniu Bernardo Silvy (druga asysta Portugalczyka w tym meczu) wynik ustalił wprowadzony krótko wcześniej na boisko Ilkay Guendogan.

Podopieczni Guardioli mają 32 punktów i o dwa wyprzedzają Liverpool. "The Reds" pokonali bardzo słabo spisującego się w tym sezonie beniaminka Fulham Londyn 2:0 po golach Mohameda Salaha i Xherdana Shaqiriego. Goście pozostali na ostatnim miejscu.

Trzecia w tabeli drużyna Chelsea (28 pkt) zremisowała u siebie bezbramkowo z Evertonem.

Manchester City, Liverpool i Chelsea pozostają niepokonane w tym sezonie Premier League.

Szczególną uwagę media poświęcają włoskiemu trenerowi Chelsea Maurizio Sarriemu, który jako pierwszy szkoleniowiec w historii Premier League nie przegrał w swoim debiutanckim sezonie 12 pierwszych meczów. On sam nie był jednak pocieszony. "Oczywiście wolałbym dzisiaj zwycięstwo niż rekord" - przyznał.

Remis na swoim stadionie - 1:1 z dobrze zorganizowanym zespołem Wolverhampton Wanderers - zanotował piąty w tabeli Arsenal (24). Niewiele zresztą brakowało, żeby "Kanonierzy" zeszli z boiska pokonani. Na bramkę Ivana Cavaleiro w 13. minucie odpowiedzieli dopiero w końcówce spotkania golem Henricha Mchitarjana.

W ten sposób nie udało się ekipie Wolverhampton odnieść pierwszego zwycięstwa nad Arsenalem od 1979 roku.

W obecnym sezonie to szesnasty z rzędu mecz "Kanonierów" bez porażki, licząc wszystkie rozgrywki. Rozpoczęli od dwóch porażek ligowych w połowie sierpnia (z Manchesterem City i Chelsea), ale od tego czasu nikt nie zdołał ich pokonać.