Menu

Danish PM 'surprised and disappointed' over cancelled Trump visit

Danish PM 'surprised and disappointed' over cancelled Trump visit
Frederiksen określiła pomysł kupienia Grenlandii przez USA jako absurdalny. (Fot. Getty Images)
The Danish prime minister has said she is surprised and disappointed that Donald Trump has called off his planned visit to the country over Copenhagen's refusal to sell Greenland to the US.
Advertisement
News available in Polish

Frederiksen przekazała dziennikarzom, że "zaproszenie do silniejszej strategicznej współpracy z Amerykanami w Arktyce pozostaje otwarte", a "odwołanie wizyty nie zmienia dobrych stosunków między Danią i USA".

Szefowa rządu dodała, że z niecierpliwością czekała na wrześniowe spotkanie z Trumpem. "Stany Zjednoczone to jeden z naszych najbliższych sojuszników" - oświadczyła. Podkreśliła też po raz kolejny, że Grenlandia nie jest na sprzedaż.

Wczoraj wieczorem czasu lokalnego Donald Trump poinformował na Twitterze, że odwołał zaplanowane na 2 września spotkanie z szefową duńskiego rządu, gdyż - jak uzasadnił - nie chce ona rozmawiać z nim o sprzedaży Grenlandii. Informacje o pomyśle Trumpa dotyczącym zakupu Grenlandii po raz pierwszy pojawiły się w "The Wall Street Journal". 

Z racji bogatych zasobów surowców naturalnych Grenlandia ma duże znaczenie geopolityczne. (Fot. Getty Images)

W niedzielę Trump potwierdził, że w ostatnich dniach dyskutował ze swoimi doradcami o możliwości zakupu Grenlandii przez USA. Wcześniej doradca ekonomiczny Białego Domu Larry Kudlow w wywiadzie dla telewizji Fox News przyznał, iż Trump jest poważnie zainteresowany zakupem wyspy.

W reakcji na te słowa Frederiksen określiła pomysł kupienia Grenlandii przez USA jako absurdalny. "Grenlandia nie jest na sprzedaż. Grenlandia nie jest duńska. Grenlandia należy do Grenlandii. Mam nadzieję, że amerykański pomysł nie jest poważny" - przyznała Frederiksen w gazecie "Sermitsiaq".

Z racji położenia i bogatych zasobów surowców naturalnych (ropa, gaz, złoto, diamenty, uran, cynk, ołów) Grenlandia ma duże znaczenie geopolityczne i w ostatnich latach budziła rosnące zainteresowanie potęg takich jak USA, Chiny czy Rosja. 

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 03.07.2020
  GBP 4.956 złEUR 4.467 złUSD 3.976 złCHF 4.202 zł

  Sport


  Sport

  Advertisement