Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Polish diplomats saved thousands Jews during WWII: Daily Mail

Polish diplomats saved thousands Jews during WWII: Daily Mail
Na zdjęciu Aleksander Ładoś oraz osoby, które otrzymały "paszport". (Fot..nac.gov.pl)
The British 'Daily Mail' described the story of Aleksander Ładoś, the Polish ambassador in Switzerland during World War II. Ładoś and his associates saved thousands of Jews from death by providing them with false Latin American passports.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Ładoś przebywał w neutralnej Szwajcarii, która była tak daleko od linii frontu, jak to tylko było możliwe w roku 1941, ale - jak pisze gazeta - toczył tam tajną bitwę o uratowanie przed siłami Hitlera tysięcy Żydów. Operacja jego i jego współpracowników przypomina tę prowadzoną przez niemieckiego przedsiębiorcę Oskara Schindlera, który uratował ok. 1 200 Żydów, zatrudniając ich w swej fabryce w okupowanej Polsce.

Jednak, jak wskazuje "Daily Mail", grupa Ładosia w ciągu trzech lat działalności wystawiła 5 000 fałszywych dokumentów dla 10 tys. osób, co czyni tę operację ratunkową jedną z największych w czasie II wojny światowej.

Gazeta cytuje szacunki polskich badaczy, według których operacja wystawiania fałszywych paszportów przyczyniła się do uratowania około 3 000 osób. Dzięki tym dokumentom, Żydzi - zamiast do Auschwitz czy Sobiboru - trafiali do obozów przejściowych, gdzie jako obywatele państw trzecich byli wymieniani na nazistowskich jeńców.

"Daily Mail" przypomina, że jedną z osób wymienionych na "liście Ładosia" jest Marjam Finkelstein, matka brytyjskiego polityka i publicysty, lorda Davida Finkelsteina. Cytuje jego słowa o tym, że nie ma wątpliwości, iż to paragwajskie paszporty uratowały życie jej oraz jej sióstr i ich matki, bo dzięki nim trafiły one do obozu Bergen Belsen, a następnie w ramach wymiany zostały uwolnione, podczas gdy ciotka jego matki, jej mąż i kuzynka matki, którzy nie mieli takich paszportów, zostali wysłani na wschód i prawdopodobnie zginęli w Auschwitz lub w Sobiborze.

Gazeta przedstawia wszystkich zaangażowanych w działania grupy Ładosia, czyli oprócz niego samego także zastępcę szefa poselstwa Stefana Ryniewicza, który pomagał w zdobyciu paszportów i pośredniczył w kontaktach z żydowskimi organizacjami, konsula Konstantego Rokickiego, który osobiście wypisywał tysiące fałszywych dokumentów, Juliusza Kuhla, urodzonego w Polsce i wychowanego w Szwajcarii Żyda, który pomagał zdobywać i wypisywać dokumenty oraz ich żydowskich współpracowników Chaima Eissa i Abrahama Silberscheina. Opisuje także ich dalsze, powojenne losy.

Jak podkreśla "Daily Mail", grupa Ładosia początkowo utrzymywała swoje działania w tajemnicy, ale później ministerstwo spraw zagranicznych polskiego rządu na uchodźstwie było świadome tego i wspierało tę akcję. Wyjaśnia też, że większość z osób, które otrzymały fałszywe dokumenty to polscy Żydzi, szczególnie w początkowej fazie operacji, ale później została ona rozszerzona na Żydów z Holandii i Niemiec, a niewielka liczba paszportów została wystawiona także mieszkającym w Austrii, Czechosłowacji, Belgii, Szwajcarii, we Francji i Włoszech.

Według szacunków Instytutu Pileckiego, wystawionych zostało między 3 800 a 5 200 paszportów lub dokumentów poświadczających obywatelstwo, ale ponieważ wiele z nich było dla całych rodzin, badacze uważają, że objętych nimi było od 8 300 do 11 400 osób.

Opierając się na danych dotyczących dalszych losów tych osób, o których wiadomo, czy przeżyły wojnę czy też nie, badacze z Instytutu Pileckiego oceniają, iż dzięki paszportom Ładosia uratowanych zostało od 2 do 3 tys. osób.

Czytaj więcej:

"Daily Telegraph" o polskich wysiłkach na rzecz ratowania Żydów

Polski lekarz, który uratował tysiące ludzi dzięki "fałszywej zarazie"

Niemcy upamiętnią napaść na Polskę

80 lat temu Niemcy deportowali pierwszych Polaków do KL Auschwitz

Brytyjski podcast historyczny o roli polskich władz w ratowaniu Żydów

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 03.12.2021
  GBP 5.4021 złEUR 4.5934 złUSD 4.0653 złCHF 4.4165 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement