Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

What are the Germans afraid of? High position of disinformation and fake news

What are the Germans afraid of? High position of disinformation and fake news
Mieszkańcy Niemiec boją się tego, jaki wpływ na społeczeństwa ma dezinformacja. (Fot. Getty Images)
More and more Germans are afraid of disinformation and fake news, according to a study carried out by the Konrad Adenauer Foundation associated with the CDU. The results were presented by the RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND) portal.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Z badania wynika, że aż 64 proc. ankietowanych obawia się lub bardzo obawia się fałszywych informacji oraz ich wpływu na społeczeństwo. To o 8 proc. więcej, niż w poprzednim takim badaniu sprzed dwóch lat.

Większym powodem do obaw okazały się jedynie konsekwencje zmian klimatycznych (wskazało na nie 69 proc. respondentów) i napięć między Europą a Rosją (67 proc.). Kwestie takie jak kryzys gospodarczy (50 proc.) czy imigracja (31 proc.) znalazły się zdecydowanie niżej na liście.

Podejście do mediów publicznych znacznie różni się w Niemczech w zależności tego, czy zamieszkujemy wschód czy zachód kraju. (Fot. Getty Images)

"Większość społeczeństwa jest zaniepokojona dezinformacją, sprzeczną z dominującym konsensusem w świecie wiadomości. Z drugiej strony istnieje grupa ludzi, którzy postrzegają wiadomości w mediach głównego nurtu jako fake newsy, kontrolowane przez rządzących" – skomentował Jochen Roose, jeden z autorów badania.

W drugiej części opracowania zbadano zaufanie Niemców do mediów publicznych, gdzie uwidoczniły się wyraźne różnice pomiędzy Niemcami ze wschodu i z zachodu. Blisko 70 proc. Niemców z zachodu kraju (i tylko 58 proc. ze wschodu) uważa informacje polityczne, nadawane przez nadawców publicznych, za wiarygodne.

Wyniki te różnią się znacząco w zależności od preferencji partyjnych. Nadawców publicznych za wiarygodnych uznało 96 proc. respondentów, deklarujących, że w najbliższych wyborach zagłosują na Zielonych. Wśród wyborców AfD odsetek ten wyniósł zaledwie 16 proc.

Zdaniem Roose, zaufanie do nadawców publicznych jest powiązane z zadowoleniem z demokracji. "Od lat 90. widać różnicę między Wschodem a Zachodem. W byłej NRD zaufanie do instytucji publicznych, takich jak sądy, zawsze było mniejsze" – wyjaśnił badacz.

Czytaj więcej:

Rządowy organ ostrzega Polaków przed dezinformacją w sieci na temat Ukrainy

Fake newsy znów zalewają Polskę. Rządowy organ ostrzega

Czechy: Celowe rozprzestrzenianie fake newsów będzie przestępstwem?

Książę Harry wyznał, że przez lata był przekonany, że jego matka sfingowała swoją śmierć

Raport: Rośnie liczba Polaków o poglądach zbieżnych z rosyjską propagandą

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 14.06.2024
    GBP 5.1857 złEUR 4.3581 złUSD 4.0760 złCHF 4.5690 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement