Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Czech Republic: Polonia encourages people to declare Polish nationality in the census

Czech Republic: Polonia encourages people to declare Polish nationality in the census
Według spisu powszechnego z 2011 r., 39 269 osób zadeklarowało polską narodowość jako jedyną. Na zdjęciu Praga. (Fot. Getty Images)
Before the census that begins in the Czech Republic on Saturday, the Polish Ministry of Foreign Affairs and the Polish consulates in Prague and Ostrava joined the campaign encouraging people to declare Polish nationality there.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Tematem pierwszej dyskusji pt. "Mało nas, dużo nas... O poczuciu więzi z krajem przodków" była polska tożsamość oraz historyczna perspektywa spisów ludności na Śląsku Cieszyńskim. Panel moderował redaktor naczelny ukazującego się na Zaolziu polskiego pisma "Głos" Tomasz Wolff. Wzięli w niej udział prof. dr hab. Jerzy Nikitorowicz z Uniwersytetu w Białymstoku oraz prof. dr hab. Tadeusz Siwek z Uniwersytetu w Ostrawie.

Prowadzący rozmowę przyznał, że jest zadowolony ze zrozumiałego dla każdego języka dyskusji. "Przecież chodzi o to, żeby nie mówić do ludzi jakimś językiem naukowym, bo tym nie przekonasz Polaka z Zaolzia, żeby zaznaczył narodowość polską podczas spisu. Trzeba tłumaczyć sercem" – podkreślił Wolff.

Wczorajszy panel był pierwszą z cyklu dyskusją prowadzoną przy okazji kampanii propagującej wśród mieszkających w Czechach osób polskiej narodowości wpisywanie we właściwej rubryce formularza spisowego narodowości polskiej. Akcję organizuje Kongres Polaków w Republice Czeskiej, który reprezentuje polskie organizacje w Czechach wobec tutejszych władz.

Nagrano wideoklipy promujące kampanię, w których o swojej polskiej tożsamości mówi m.in. popularna w Czechach i w Polsce, pochodząca z Zaolzia piosenkarka Ewa Farna. Rozdawane są ulotki i rozlepiane plakaty z napisanym "po naszymu", czyli w lokalnym dialekcie, hasztagiem #jeżechpolok.

Formularz spisu powszechnego w Czechach pozwala także na wpisanie podwójnej narodowości, na przykład "polsko-czeskiej", "polsko-słowackiej" lub "czesko-morawskiej" czy "morawsko-śląskiej". Każde takie określenie oznacza, że deklarująca ją osoba zostanie statystycznie przypisana do dominującej narodowości, czyli czeskiej.

"Dla mnie spis jest pewną formą wyborów. Polaków nie musimy przekonywać, by w nich uczestniczyli, bo spis jest obowiązkowy, ale by w tych wyborach zakreślili właściwą rubrykę i nie wpisywali podwójnej narodowości, bo ona jest liczona jako większość" - przyznał Wolff.

Spis powszechny w Czechach rozpoczyna się w sobotę i potrwa do 11 maja. Liczby wynikające z wpisów w rubryce "narodowość" będą miały wpływ na finansowanie organizacji mniejszości narodowych i ich działalności kulturalnej i edukacyjnej.

Czytaj więcej:

Litwa: Policzą, ilu Polaków jest na Wileńszczyźnie

Polacy najbardziej lubią Czechów i Włochów. Najmniej Arabów i Romów

Brytyjski spis powszechny: Czy z UK wyjechało ponad milion imigrantów?

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 03.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement