Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Curb bottled water ads and tax shrink-wrap to cut UK pollution, says report

Curb bottled water ads and tax shrink-wrap to cut UK pollution, says report
Czy UK wkrótce wprowadzi zakaz reklamowania wody butelkowanej? (Fot. Getty Images)
Restrictions should be put on bottled water advertising and a 10p tax should be added to shrink-wrapped packs to curb the UK’s 10m bottle-a-day habit, according to campaigners hoping to tackle the plastic pollution crisis.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Pomimo rosnącego sprzeciwu wobec opakowań z tworzyw sztucznych, zainspirowanego programami telewizyjnymi takimi jak BBC Blue Planet, prognozuje się, że duże marki oferujące wodę w butelkach odnotują wzrost sprzedaży o ponad 10% w ciągu najbliższych czterech lat, co oznacza dodatkowe 280 mln takich opakowań - czytamy w nowym raporcie firmy konsultingowej Retail Economics.

W raporcie opracowanym na zlecenie organizacji działających na rzecz ochrony środowiska - w tym organizacji Refill i Whale and Dolphin Conservation, a także firmy Brita produkującej filtry do wody, stwierdzono, że kampanie reklamowe odgrywają "kluczową" rolę w popularyzacji wody butelkowanej.

Według dyrektora generalnego Retail Economics, Richarda Lima, wraz z powstaniem wyspecjalizowanych marek spożycie wody butelkowanej w UK wzrosło z poziomu zaledwie jednej puszki o pojemności 300 ml na osobę w połowie lat 70. do 37 litrów na osobę w 2021 roku.

W 2021 r. Brytyjczycy wydali 1,6 mld funtów na markowe i sprzedawane przez supermarkety pod marką własną butelki z wodą. Lim szacuje, że zużyto przy tym około 3,5 mld butelek, czyli 10 mln dziennie. Marki są siłą napędową wzrostu tego sektora, odpowiedzialną za sprzedaż o wartości 1 mld funtów i dystrybucję 2,5 mld butelek. Dzięki reklamie, do 2026 r. liczba ta może wynieść 2,8 mld butelek - podkreśla Lim.

Wprawdzie noszenie ze sobą butelek na wodę wielokrotnego użytku stało się normą dla wielu osób, badanie wykazało, że nieco ponad połowa brytyjskiej populacji, tj. 51%, pije wodę butelkowaną raz w tygodniu lub częściej. Najczęściej sięgają po nią millenialsi (61%) - wynika z badania przeprowadzonego na próbie ponad 2 000 gospodarstw domowych.

Badanie wykazało, że ponad połowa wody butelkowanej jest spożywana w domu lub w pracy, czyli w miejscach, w których woda z kranu jest łatwo dostępna.

Podczas gdy w ostatnich latach multipaki puszek z pieczoną fasolą, zupą i tuńczykiem pozbawiono plastikowych owijek, badanie wykazało, że 90% wody butelkowanej na przeciętnej półce w supermarkecie nadal jest zapakowana w folię. Ten plastik na plastiku powoduje, że każdego dnia zużywa się 1 mln sztuk opakowań.

Za większość sprzedaży markowej wody butelkowanej w UK odpowiada niewielka liczba dużych firm. Należą do nich Highland Spring; Danone, który jest właścicielem Volvic i Evian; oraz Nestlé, właściciel wody mineralnej Buxton.

W raporcie zasugerowano, że Advertising Standards Authority i Competition and Markets Authority powinny dokonać przeglądu oświadczeń środowiskowych i danych referencyjnych producentów wody butelkowanej.

Autorzy zarekomendowali, by rząd zaczął traktować wodę butelkowaną w taki sam sposób, jak sprzedawane w Anglii produkty spożywcze o wysokiej zawartości tłuszczu, soli lub cukru, czyli usuwając je z widocznych miejsc w sklepach.

Z prognoz wynika, że UK będzie zużywać 2,8 mld plastikowych butelek rocznie do 2026 r. (Fot. Getty Images)

Co do opakowań, stwierdzono, że foliowe owijki na opakowaniach zbiorczych są "tożsame z plastikowymi reklamówkami" i powinny być traktowane tak samo. Dlatego też zaproponowano wprowadzenie opłaty w wysokości 10 pensów w ramach obowiązujących opłat za plastikowe torebki lub też potraktowanie ich jak plastikowych słomek i mieszadełek, które są zakazane.

Rzecznik Danone UK & Ireland oświadczył, że marki Evian i Volvic "umożliwiają konsumentom dokonywanie lepszych wyborów w kwestii zdrowego nawodnienia, z których mogą korzystać w wygodny sposób", a ponadto firma w UK i Irlandii zobowiązała się do stosowania w swoich butelkach plastiku pochodzącego w 100% z recyklingu do 2025 roku.

Natomiast rzecznik Natural Source Water Association (NSWA), brytyjskiego organu branżowego, oświadczył, że jego członkowie koncentrują się na ograniczaniu wpływu plastikowych opakowań na środowisko.

Czytaj więcej:

Od października wchodzi zakaz jednorazowych plastikowych naczyń i sztućców w Anglii

W Anglii wkrótce zostanie wprowadzony system kaucji za plastikowe butelki

Greenpeace: Plastik pochodzący z recyklingu może być bardziej toksyczny niż nieprzetworzony

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 17.05.2024
    GBP 4.9790 złEUR 4.2685 złUSD 3.9363 złCHF 4.3302 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement