Menu

Contactless payment limit to increase to £100

Contactless payment limit to increase to £100
Popularność tej metody płacenia rośnie - zwłaszcza w dobie pandemii koronawirusa. (Fot. Getty Images)
The contactless payment limit has been increased to £100 by Chancellor Rishi Sunak in a bid to boost retailers as lockdown is lifted in the coming months.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Sunak ocenił, że podniesienie limitu przysłuży się odradzającej się po lockdownie gospodarce. "Wracamy na handlowe ulice (ang. high streets), a zwiększenie limitu płatności zbliżeniowych ułatwi nam płacenie za zakupy. To da impuls dla handlu, a w konsekwencji będzie sprzyjało ochronie miejsc pracy i rozwojowi całej gospodarki" - ocenił szef brytyjskiego resortu finansów.

Sky News przypomina, że poprzednia podwyżka urzędowego limitu - z 30 do 45 funtów - miała miejsce w kwietniu zeszłego roku.

Choć, zgodnie z prawem, zwiększony limit płatności zbliżeniowych wszedł w życie w środę, w praktyce zmiana ta nie nastąpi od razu, ponieważ banki i firmy muszą wprowadzić niezbędne zmiany w swoich systemach.

Liczba kolejnych transakcji, zanim klienci będą musieli podać swój kod PIN, pozostanie na poziomie pięciu, ale łączny limit transakcji, czyli kwota, jaką można wydać w ramach tych pięciu płatności, zostanie podniesiona do 300 funtów.

Płatności zbliżeniowe zostały wprowadzone jako wygodny zamiennik gotówki przy zakupie drobnych przedmiotów. Jednak szybko się przyjęły i można ich teraz używać wszędzie - od butików po restauracje, a nawet płacąc w parkometrze, autobusach i londyńskim metrze.

Popularność tej metody płacenia rośnie - zwłaszcza w dobie pandemii koronawirusa. Ministerstwo Finansów poinformowało, że odsetek płatności zbliżeniowych kartą debetową wzrósł z 40 proc. na początku pandemii do 60 proc. we wrześniu ubiegłego roku.

Podniesienie ustawowego limitu z 45 do 100 funtów jest możliwe tylko ze względu na wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, która wyznacza limit dla swoich państw członkowskich.

Czytaj więcej:

Światowa Organizacja Handlu: W czasach epidemii lepiej płać kartą

Wzrasta limit płatności zbliżeniowych w UK

Limit płatności zbliżeniowych w UK zostanie podniesiony? "Prawo UE już nie obowiązuje"

Własny dom w UK za 5% depozytu? Wyjaśniamy, co się zmieni

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 20.04.2021
  GBP 5.2755 złEUR 4.5541 złUSD 3.7737 złCHF 4.1257 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement