Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

China: A large wave of Covid-19 is spreading across the country. The media write about hiding the nu

China: A large wave of Covid-19 is spreading across the country. The media write about hiding the nu
Z Chin napływa coraz więcej doniesień o próbach zatajania informacji o zgonach i zakażeniach. (Fot. Getty Images)
After the abrupt lifting of strict pandemic restrictions, the first large wave of Covid-19 in the country is spreading across China. According to Western media, there are already signs of an increasing number of deaths in Beijing, although it is not visible in the official statistics.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Duża fala infekcji widoczna jest w między innymi w Pekinie, Szanghaju, Kantonie czy Chongqingu – potwierdziły osoby mieszkające w tych metropoliach. Władze zrezygnowały z masowych testów, a oficjalne dane nie oddają rzeczywistej sytuacji.

Oficjalny bilans zgonów na Covid-19 nie zmieniał się od 4 grudnia i w piątek wynosił 5 235 zmarłych od początku pandemii. Jednak pracownicy dwóch krematoriów w Pekinie przekazali dziennikowi "Financial Times", że mają ostatnio znacznie więcej pracy, a wielu zmarłych miało Covid.

Życie w dużych chińskich metropoliach powoli wraca do normy po miesiącach surowych restrykcji. (Fot. Getty Images)

"W środę skremowaliśmy 150 ciał, wielokrotnie więcej niż w typowy dzień poprzedniej zimy. 30 lub 40 miało Covid. Robimy to tak szybko, jak to możliwe, a zmarli na Covid mają pierwszeństwo. Kremujemy ich jeszcze tego dnia, gdy ich przywożą" - ujawnił pracownik państwowego domu pogrzebowego Dongjiao w Pekinie, zastrzegając sobie anonimowość.

Dwa kreamatoria, z którymi kontaktowała się agencja AFP, poinformowały, że pracują 24 godziny na dobę, by poradzić sobie ze wzrostem liczby ciał. "Ponad 10 z 60 naszych pracowników ma dodatnie wyniki testu na Covid, ale nie mamy innego wyjścia, tak jesteśmy zapracowani" – dodał jeden z pracowników.

Państwowe chińskie media i eksperci starają się uspokajać mieszkańców, podkreślając, że Omikron jest znacznie łagodniejszy niż pierwotna odmiana koronawirusa. Apelują do osób z łagodnymi objawami, by nie zgłaszały się do przeciążonych szpitali.

Półki w chińskich aptekach świecą pustkami, wykupiono większość leków przeciwgorączkowych. (Fot. Getty Images)

Naczelny specjalista ds. pandemii Zhong Nanshan ocenił niedawno, że pod względem śmiertelności Omikron przypomina sezonową grypę i powinien być nazywany "koronawirusowym przeziębieniem". Jednak w kraju wciąż są miliony niezaszczepionych osób starszych, a w aptekach pojawiły się niedobory lekarstw przeciwgorączkowych i szybkich testów antygenowych na koronawirusa – podkreśla AFP.

Naukowcy z Uniwersytetu Hongkońskiego (HKU) ocenili niedawno, że bez interwencji władz, w tym przyspieszenia kampanii szczepień dawkami przypominającymi i środków dystansowania społecznego, zimowa fala w Chinach kontynentalnych może doprowadzić do prawie miliona zgonów.

Czytaj więcej:

Chiny: Rekordowa liczba zakażeń koronawirusem w Pekinie i kilku innych metropoliach

Chiny: Brak restrykcji na mundialu podsyca frustrację z powodu polityki "zero Covid"

Chiny: Kolejne demonstracje przeciwko restrykcjom covidowym m.in. w Pekinie, Szanghaju i Wuhanie

Goldman Sachs: Chiny prześcigną gospodarkę USA już w 2035 roku

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 01.05.2024
    GBP 5.0598 złEUR 4.3213 złUSD 4.0341 złCHF 4.4217 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement