Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Cameron to visit Auschwitz

Cameron to visit Auschwitz
W 1947 roku na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. W ubiegłym roku zwiedziło je 1,33 mln osób, w tym 178 tys. z Wielkiej Brytanii. (Fot. Getty Images)
British Prime Minister David Cameron will visit tomorrow the former Nazi camp Auschwitz, according to unofficial reports.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Biuro premiera Wielkiej Brytanii na Downing Street, pytane o jego wizytę w Auschwitz, nie potwierdziło ani nie zaprzeczyło, że ma do niej dojść. Downing Street nie ma w zwyczaju informowania z wyprzedzeniem o podróżach szefa rządu z uwagi na jego osobiste bezpieczeństwo. Podobnie Muzeum Auschwitz. 

W przeszłości Miejsce Pamięci Auschwitz odwiedzały już wybitne osobistości z Wielkiej Brytanii. W 2009 r. zwiedził je ówczesny premier Gordon Brown. Byli też m.in. spiker Izby Gmin Michael J. Martin w 2004 r. oraz naczelny rabin Wielkiej Brytanii Jonathan Sacks i zwierzchnik Kościoła Anglikańskiego, arcybiskup Canterbury Rowan Williams w 2008 r.

Paweł Sawicki z biura prasowego Muzeum Auschwitz, pytany o organizację oficjalnych wizyt, poinformował, że ważne osobistości, które przyjeżdżają do Miejsca Pamięci, wchodzą na jego teren przez bramę główną „Arbeit macht frei”.

Zwiedzają muzealną ekspozycję w bloku 4, która ukazuje przyczyny osadzenia w obozie więźniów różnych narodowości i deportacje oraz masową zagładę Żydów. Znajdują się tam m.in. puszki po gazie Cyklon B, którego Niemcy używali do mordowania ludzi oraz włosy ofiar. W bloku 5 prezentowane są przedmioty zagrabione Żydom, deportowanym z okupowanych przez siebie państw europejskich i krajów satelickich. To m.in. dziecięce ubranka, walizki z nazwiskami i szaty modlitewne.

Ważne osobistości oddają hołd ofiarom przed Ścianą Straceń na dziedzińcu bloku 11, gdzie Niemcy zamordowali wiele tysięcy osób, głównie Polaków. 

W kompleksie Auschwitz więzieni byli także brytyjscy jeńcy wojenni. Formalnie byli więźniami obozu. Większość dostała się do niewoli w 1941 i 1942 r. podczas kampanii w Afryce Północnej. Zanim dotarli na tereny okupowanej Polski, byli więzieni we Włoszech. Po upadku reżimu Benito Mussoliniego i rozpoczęciu okupacji Italii przez nazistów, zostali przewiezieni do Niemiec, a następnie do Oświęcimia, gdzie pracowali w fabryce IG Farben.

We wrześniu 1943 r. Niemcy przenieśli Brytyjczyków z niewielkiego obozu jenieckiego do obozu w pobliżu fabryki w Monowicach. Jego oficjalna nazwa brzmiała: "Kommando E 715, Stalag VIII B, Lamsdorf". Trafiło tam ok. 1,2 tys. jeńców. Z początkiem stycznia 1945 r. w obozie przebywało jeszcze 578 jeńców brytyjskich. Zostali ewakuowani pieszo na teren obecnej Republiki Czeskiej, a stamtąd przetransportowani do obozu jenieckiego Mooseburg, gdzie doczekali wyzwolenia.

 

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 03.06.2024
    GBP 5.0181 złEUR 4.2817 złUSD 3.9501 złCHF 4.3756 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement