Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

COP28 ends with call to 'transition away' from fossil fuels

COP28 ends with call to 'transition away' from fossil fuels
Uczestnicy szczytu ONZ COP28 świętują przyjęcie pierwszego w historii porozumienia wzywającego do stopniowego odchodzenia od wykorzystywania paliw kopalnych. (Fot. Getty Images)
Delegations of countries attending the UN COP28 climate conference coming to an end in Dubai have adopted by consensus a decision calling for a 'shift' away from fossil fuels. It is the first agreement of its kind, signalling the eventual end of the oil era, Reuters reported.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Na otwarciu sesji plenarnej kończącej 28. konferencję sygnatariuszy ramowej konwencji ONZ w sprawie zmian klimatu, zwaną w skrócie COP28, delegaci przyjęli decyzję przygotowaną przez Zjednoczone Emiraty Arabskie, wywołując owację na stojąco i długie oklaski.

Przyjęty wczoraj dokument nie wzywa do "wycofania" paliw kopalnych, o co lobbowali przedstawiciele przeszło 100 państw, ale "odejścia od paliw kopalnych w systemach energetycznych, w sposób sprawiedliwy, uporządkowany i równy tak, aby osiągnąć zerowy poziom emisji netto do 2050 r. zgodnie z nauką" – głosi przyjęty dokument.

Przewiduje on osiągnięcie szczytowych emisji CO2 do 2025 r., ale daje swobodę poszczególnym krajom, takim jak Chiny, aby osiągnąć szczyt później.

Wzywa również do trzykrotnego zwiększenia produkcji prądu z energii odnawialnej do 2030 r. w skali świata, przyspieszenia wysiłków na rzecz ograniczenia zużycia węgla i przyspieszenia technologii, takich jak wychwytywanie i składowanie dwutlenku węgla, które mogą oczyścić trudne do dekarbonizacji gałęzie przemysłu.

Jest to pierwsze wyraźne odniesienie do użycia wszystkich paliw kopalnych (węgla, ropy i gazu) w przyszłości, które zostało ujęte w tekście z COP.

To "historyczna decyzja o przyspieszeniu działań na rzecz klimatu" – oznajmił Sułtan Ahmed al-Dżaber, przewodniczący konferencji ONZ. Okrzyknął on porozumienie klimatyczne, zatwierdzone przez prawie 200 krajów, "historycznym pakietem" środków, które stanowią "solidny plan" utrzymania celu zahamowanie globalnego ocieplenia na poziomie 1,5 st. Celsjusza.

Ale al-Dżaber, będący na co dzień ministrem przemysłu i zaawansowanych technologii Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz szefem giganta naftowego ADNOC, ostrzegł również, że skuteczność porozumienia zależy od jego realizacji. "Czyny są ważniejsze niż słowa" - podkreślił.

Porozumienie zawarte w Dubaju po dwóch tygodniach ciężkich negocjacji miało być silnym sygnałem dla inwestorów i decydentów politycznych, że świat jest teraz zjednoczony w swoim dążeniu do odejścia od paliw kopalnych, co według naukowców jest ostatnią szansą na uniknięcie nieodwracalnych zmian klimatu.

Czytaj więcej:

UK: Król, premier i szef MSZ polecieli oddzielnie na COP28 w Dubaju. "To hipokryzja"

"The Guardian": Według szefa COP28 nie ma dowodów, że rezygnacja z paliw kopalnych jest konieczna

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 17.05.2024
    GBP 4.9790 złEUR 4.2685 złUSD 3.9363 złCHF 4.3302 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement