Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

CBOS: The percentage of adult Poles who define themselves as believers has decreased

CBOS: The percentage of adult Poles who define themselves as believers has decreased
Spada odsetek Polaków zaangażowanych w praktyki religijne. Na zdjęciu: wyznawca katolicyzmu kładze się w czasie mszy z okazji święta Bożego Ciała. (Fot. Getty Images)
From 1992 to 2022, the percentage of adults describing themselves as believers fell from 94% to 84%, and those practicing regularly from nearly 70%. to almost 42 percent - results from the CBOS analysis. The reasons for abandoning religious practices include criticism of the Church and priests.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Z badań CBOS wynika, że następuje powolny spadek poziomu wiary religijnej i szybszy spadek poziomu praktykowania: od marca 1992 r. do czerwca 2022 r. odsetek osób dorosłych określających się jako wierzący spadł z 94 do 84 proc., a praktykujących regularnie (raz w tygodniu lub częściej) z blisko 70 proc. do niemal 42 proc. Jednocześnie wzrósł odsetek niepraktykujących – z niespełna 9 do 19 proc.

Z ogółu niepraktykujących blisko 13 proc. nigdy nie praktykowało, a blisko 85 proc. przestało praktykować w którymś momencie swojego życia.

Praktyki religijne porzucają najczęściej mieszkańcy wielkich miast (37 proc.), częściej najmłodsi niż najstarsi (odpowiednio 38 proc. wobec 13 proc.), nieco częściej osoby z wyższym wykształceniem (22 proc.).

Na pytanie skierowane do ankietowanych, dlaczego zrezygnowali z udziału w praktykach religijnych, 5 proc. odmówiło odpowiedzi, nieco ponad 5 proc. respondentów udzieliło odpowiedzi w rodzaju: "Tak po prostu" lub "Trudno powiedzieć".

17 proc. ankietowanych wskazało na brak potrzeby udziału w praktykach religijnych. 3 proc. deklarowało zmianę światopoglądu i wyznania, a także ateizm lub agnostycyzm (1 proc.).

Najrzadziej zaś ankietowani odrzucali religię jako bujdy, zabobon i narzędzie ogłupiania społeczeństwa (1 proc.). Równie rzadkie (1 proc.) było opowiedzenie się po stronie nauki.

12 proc. badanych wymieniło krytykę Kościoła. Ankietowani podkreślili, że nie podoba im się to co robi Kościół lub że "zrazili się" do Kościoła. Głównym powodem jest mieszanie się do polityki (9 proc.), afery pedofilskie i ich tuszowanie (5 proc.) oraz nadmierne zabieganie o pieniądze (4 proc.).

Czynniki te doprowadziły do braku zaufania do Kościoła i księży, który zadeklarowało 7 proc. Polaków.

3 proc. respondentów stwierdziło, że wierzą, ale nie praktykują lub że "wierzą w Boga, ale nie w Kościół". Również 3 proc. badanych oceniło przekaz Kościoła jako nieatrakcyjny, nieprzystosowany do współczesności, nudny, a nawet głupi. Krytycznemu nastawieniu do instytucji Kościoła towarzyszy również dość ogólnikowa krytyka księży (10 proc.) i ich zachowania wobec ludzi.

Analizy osób dorosłych przeprowadzono na połączonych zbiorach z badań "Aktualne problemy i wydarzenia" z listopada 2021 r. i ze stycznia 2022 r. Analizowany zbiór liczy łącznie 2 235 osób. Oba badania przeprowadzono na reprezentatywnych imiennych próbach pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanych z rejestru PESEL.

Czytaj więcej:

CBOS: Polacy obawiają się pogorszenia warunków bytowych

CBOS: 68 proc. Polaków uważa Wielkanoc za święta rodzinne, a 44 proc. za religijne

CBOS: 37 proc. Polaków praktykuje wiarę co niedzielę lub częściej

CBOS: 21 proc. młodych ludzi w Polsce nie chce mieć dzieci

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement