Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

CBOS: Poland's presence in NATO is supported by 9 out of 10 Poles

CBOS: Poland's presence in NATO is supported by 9 out of 10 Poles
Większość Polaków zdecydowania popiera obecność Polski w Sojuszu Północnoatlantyckim. (Fot. Getty Images)
92 percent of respondents support Poland's membership in NATO. This is less than 2 percentage points. than a year ago, according to the March CBOS poll. 0.9% of respondents oppose Poland's presence in NATO. surveyed. 76 percent believes that Poland can be sure of the involvement of allies in the possible defense of our borders.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Jak wynika z badania CBOS, w marcu poparcie dla członkostwa Polski w NATO wynosi 92 proc. i jest o 2 pkt proc. niższe w porównaniu z ostatnim badaniem z marca 2022 r. Jak wynika z badania, przeciwny przynależności naszego kraju do Sojuszu Północnoatlantyckiego jest niespełna co setny badany (0,9 proc.), a 4 proc. deklaruje obojętność.

"W porównaniu z poprzednim pomiarem (w marcu 2022 r.) nieznacznie przybyło obojętnych i przeciwników, natomiast tyle samo, ile poprzednio (3 proc.) nie zajęło stanowiska w tej kwestii. Obojętni wobec przynależności Polski do NATO oraz jej przeciwnicy stanowią zdecydowaną mniejszość we wszystkich analizowanych grupach demograficznych i społecznych" - dowiadujemy się.

Polska stała się częścią NATO w 1999 roku. (Fot. Getty Images)

Przynależność Polski do NATO zdecydowanie popiera 76 proc. sympatyków obozu rządzącego, 84 proc. opozycji oraz 58 proc. wyborców nie sympatyzujących ani z rządzącymi, ani z opozycją. Odpowiedź "raczej popieram" udzieliło 20 proc. sympatyków obozu rządzącego, 13 proc. opozycji i 32 proc. osób nie sympatyzujących ani z rządem, ani opozycją.

Jak wykazano w badaniu, poparcie dla przynależności Polski do NATO związane jest także z deklarowanym zainteresowaniem polityką. Im jest ono większe, tym więcej zdecydowanych zwolenników członkostwa w sojuszu, a im mniejsze, tym to poparcie częściej jest umiarkowane.

"Co ciekawe, nielicznych przeciwników członkostwa Polski w NATO najczęściej można odnaleźć w dwóch skrajnych grupach – wśród badanych w ogóle niezainteresowanych polityką (3 proc.) i wśród uważnie, szczegółowo śledzących prawie wszystko, co się dzieje w polityce (2 proc.)" - podkreślili badacze.

CBOS przeprowadził sondaż od 6 do 16 marca br. na liczącej 993 osoby reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski wylosowanej z rejestru PESEL. 58 proc. odpowiadało metodą wywiadów bezpośrednich (CAPI), 24,6 proc. telefonicznych (CATI) a 17,4 proc. internetowych (CAWI). Badani wybierali sposób prowadzenia ankiety, miała ona jednak taki sam zestaw pytań oraz strukturę.

Czytaj więcej:

Brytyjski historyk: Przyjęcie Ukrainy do NATO i UE to jedyny sposób na pokój

Były dowódca sił NATO: Akcesja Finlandii do Sojuszu to koszmar Putina

"La Capitale": Polska zapewnia Zełenskiego o poparciu dla Ukrainy w NATO

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 31.05.2024
    GBP 5.0056 złEUR 4.2678 złUSD 3.9389 złCHF 4.3471 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement