Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Uber drivers are workers not self-employed, Supreme Court rules

Uber drivers are workers not self-employed, Supreme Court rules
Status"pracownika" uprawnia daną osobę do otrzymywania co najmniej minimalnej płacy krajowej, urlopu, ubezpieczenia, a w sytuacji utraty pracy - zasiłku dla bezrobotnych. (Fot. Getty Images)
Uber drivers must be treated as workers rather than self-employed, the UK's Supreme Court has ruled. The decision could mean thousands of Uber drivers are set to be entitled to minimum wage and holiday pay.

Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Dzisiejszy werdykt jest odpowiedzią na pytanie o określenie statusu zawodowego, jakie przed siedmioma laty wpłynęło do londyńskiego sądu pracy od dwóch kierowców Ubera - Jamesa Farrara and Yaseena Aslama

"Myślę, że jest to ogromne osiągnięcie w tym sensie, że byliśmy w stanie przeciwstawić się gigantowi. Nie poddaliśmy się i byliśmy konsekwentni - bez względu na to, przez co przeszliśmy emocjonalnie, fizycznie lub finansowo, trzymaliśmy się swojego zdania" - przyznał Aslam, który obecnie jest szefem ADCU, związku zawodowego kierowców i kurierów zamawianych poprzez aplikacje.

"To orzeczenie zasadniczo uporządkuje gospodarkę umów krótkoterminowych (ang. gig economy) i położy kres powszechnemu wyzyskowi pracowników za pomocą algorytmów i podstępnych umów" - dodał Farrar, który jest sekretarzem generalnym ADCU.

W swoim wyroku sąd wskazał, że status kierowcy jako freelancera jest "fikcyjny" i istnieją "więzi podporządkowania" między nim a firmą. Po pierwsze Uber ustala wysokość taryf, a co za tym idzie duktuje, ile mogą zarobić kierowcy.

Firma ustala też warunki umowy, a kierowcy nie mają w tej kwestii nic do powiedzienia. Co więcej, Uber może karać kierowców, którzy odrzucą zbyt wiele przejazdów. 

Mimo że Sąd Najwyższy jest ostatnią instancją odwoławczą, a jego dzisiejsze orzeczenie jednoznacznie przyznaje rację kierowcom, sprawa nie jest jeszcze zupełnie zamknięta. Uber w wydanym oświadczeniu podkreśla, że wyrok odnosi się tylko do grupy kierowców reprezentowanej przez Farrara i Aslama, a nie do wszystkich.

O ewentualnej zmianie statusu wszystkich kierowców w kontekście wyroku Sądu Najwyższego będzie teraz decydował sąd pracy. Ponadto, Sąd Najwyższy jedynie orzekł, że kierowcy powinni być uznawani za pracowników, a nie za pracowników zatrudnionych na etacie, czego zresztą Farran i Aslam wcale się w pozwie nie domagali. Zatem do rozstrzygnięcia jeszcze pozostaje, jaką pośrednią formę między etatem a samozatrudnieniem będą w przyszłości mieli kierowcy.

Status"pracownika" uprawnia daną osobę do otrzymywania co najmniej minimalnej płacy krajowej, urlopu, ubezpieczenia, a w sytuacji utraty pracy - zasiłku dla bezrobotnych.

Wielka Brytania nie jest pierwszym krajem, który nadaje kierowcom Ubera prawa pracownicze. W marcu 2020 roku podobny wyrok wydał francuski sąd.

Czytaj więcej:

Przełomowy wyrok w sprawie pracowników Ubera

Londyn: Uberem będzie można popłynąć do pracy

Uber wygrał apelację i nadal może działać w Londynie

Uber w Polsce staje się droższą taksówką

Anglia: Uber z bezpłatnymi przejazdami do centrów szczepień

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 10.05.2024
    GBP 4.9961 złEUR 4.2979 złUSD 3.9866 złCHF 4.3984 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement