Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

British scientists: The brain can also be printed

British scientists: The brain can also be printed
Drukarki 3D są obeecnie wykorzystywane w wielu dziedzinach... (Fot. Getty Images)
Scientists from Oxford are developing a 3D printing method that can help repair brain damage, reports the journal Nature Communications.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Uszkodzenia mózgu, spowodowane na przykład urazem, udarem lub będące skutkiem ubocznym operacyjnego usunięcia guza mózgu zwykle skutkują znacznym uszkodzeniem kory mózgowej (zewnętrznej warstwy mózgu). Prowadzi to do trudności w funkcjonowaniu poznawczym, poruszaniu się i komunikacji.

Urazowe uszkodzenie mózgu (po angielsku: traumatic brain injury, TBI), zwane także urazem wewnątrzczaszkowym to uszkodzenie mózgu, do którego dochodzi na skutek działania zewnętrznej siły. Każdego roku TBI doznaje na świecie około 70 milionów ludzi, z czego 5 milionów to przypadki ciężkie lub śmiertelne. Jak dotąd, nie ma skutecznych metod leczenia poważnych uszkodzeń mózgu znacznie obniżających jakość życia.

Terapie regenerujące tkanki - zwłaszcza te, w których pacjentom wszczepia się implanty pochodzące z ich własnych komórek macierzystych - mogą w przyszłości okazać się obiecującą metodą leczenia urazów mózgu. Jednak dotychczas nie opracowano metody gwarantującej, że wszczepione komórki macierzyste będą naśladowały architekturę mózgu.

Ludzki mózg - choć w dużej części pozostaje dla nas takjemnicą - może być "naprawiany" dzięki drukarce 3D... (Fot. Getty Images)

Dzięki technice opracowanej przez naukowców z Oxford University być może w przyszłości uda się "naprawiać" mózgi osób po urazach. Brytyjscy naukowcy po raz pierwszy wykazali, że komórki nerwowe można wydrukować dwuwarstwowo za pomocą drukarki 3D, aby naśladować architekturę kory mózgowej.

Zdaniem autorów, technikę tę można będzie ostatecznie przekształcić w dostosowane do indywidualnych potrzeb metody leczenia urazów mózgu.

"Rozwój ludzkiego mózgu to delikatny i wyrafinowany proces ze zdefiniowaną choreografią. Naiwnością byłoby sądzić, że możemy go w całości odtworzyć w laboratorium. Jednak nasz projekt dotyczący druku 3D wskazuje na znaczący postęp w kontrolowaniu losów i rozmieszczenia ludzkich iPSC w celu utworzenia podstawowych jednostek funkcjonalnych kory mózgowej" - podsumował profesor Zoltán Molnár z Wydziału Fizjologii, Anatomii i Genetyki.

Czytaj więcej:

W Los Angeles ruszyła "cyfrowa cukiernia". Oferowane tu słodycze powstają na drukarce 3D

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 31.05.2024
    GBP 5.0056 złEUR 4.2678 złUSD 3.9389 złCHF 4.3471 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement