Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Britain should pay into EU budget until 2020-Polish deputy minister

Britain should pay into EU budget until 2020-Polish deputy minister
W ocenie ministra sukces lub porażka negocjacji z Londynem "może przynieść nieodwracalne skutki dla konstrukcji samej UE". (Fot. Getty Images)
Britain should keep contributing to the European Union's seven-year budget until the end of the budgetary period in 2020, even though Britain could leave the EU in 2019, Poland's deputy foreign minister Konrad Szymanski said.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Szymański wziął udział w spotkaniu z negocjatorami Komisji Europejskiej i Rady Europejskiej, którzy będą prowadzić rozmowy z Londynem w sprawie warunków Brexitu. Sprawa brytyjskich zobowiązań wobec unijnego budżetu to jeden z głównych problemów do ustalenia w tych negocjacjach.

"Wielka Brytania z całą pewnością chciałaby ograniczyć stopień swojego zaangażowania finansowego w projekty europejskie. Te pieniądze, mam wrażenie, niektórzy brytyjscy politycy już zaczęli wydawać na bardzo zbożne zresztą cele. Ale nie jest to takie proste" - stwierdził Szymański.

Jak dodał, UE wraz z Wielką Brytanią uzgodniła zobowiązania finansowe wobec unijnego budżetu do roku 2020. "Wewnętrzna sytuacja w jednym z krajów członkowskich nie może automatycznie skutkować wygaszeniem tego typu obligacji" - ocenił minister.

"To logiczne i jasne stanowisko, że zobowiązania, co do których Wielka Brytania sama dobrowolnie przystała, powinny być respektowane" - dodał. Przyznał, że rozmowy w tej sprawie zapewne będą bardzo trudne.

Wielka Brytania jest jednym z płatników netto do unijnej kasy, co oznacza, że więcej do niej wpłaca niż otrzymuje. Rząd w Londynie zapowiada, że do marca 2017 r. oficjalnie notyfikuje UE zamiar wystąpienia z Unii, co otworzy drogę do rozpoczęcia negocjacji w sprawie warunków Brexitu. Zgodnie z unijnym traktatem od momentu notyfikacji do wystąpienia z UE mogą upłynąć maksymalnie dwa lata, co oznacza, że Wielka Brytania opuści UE w 2019 r. Tymczasem aktualny wieloletni budżet unijny obejmuje lata od 2014 do 2020 r.

Portal "Politico Europe" podał wczoraj, że według nieoficjalnych szacunków Londyn musiałby wpłacić do unijnej kasy w ramach ustaleń na lata 2014-2020 od 55 mld do 65 mld euro.

Z polskiego punktu widzenia, poza uściśleniem zobowiązań finansowych Wielkiej Brytanii, w porozumieniach o warunkach Brexitu i nowych relacjach między UE a Wielką Brytanią należy rozwiązać także problem praw nabytych obywateli UE mieszkających w Wielkiej Brytanii. "To nie tylko kwestia pracowników, ale też przedsiębiorców, studentów, naukowców. Wszystkie te grupy powinny być dostrzeżone w tym procesie, bo ich status może być różny" - oznajmił Szymański.

Dodał, że porozumienie musi ukształtować też przyszłe relacje handlowe między UE a Wielką Brytanią. "Nie ma żadnych obiektywnych powodów, aby te relacje handlowe nie były jak najbliższe, by Wielka Brytania nie pozostała w unii celnej. Natomiast to również wymaga spełnienia kryteriów proporcjonalności i pewnej równowagi praw i obowiązków" - wyjaśnił.

Zdaniem Szymańskiego, "w zasięgu ręki jest bardzo dobre porozumienie" w sprawie mandatu do negocjacji 27 państw UE z Wielką Brytanią. Minister podkreślił, że konieczne jest utrzymanie jedności UE. Każde osłabienie tej jedności będzie skutkowało gorszym porozumieniem z Londynem, które może grozić rozpoczęciem dekompozycji Unii - ostrzegł.

W ocenie ministra, sukces lub porażka negocjacji z Londynem "może przynieść nieodwracalne skutki dla konstrukcji samej UE". Jak dodał, w szczególności dotyczy to konstrukcji i kondycji wspólnego rynku UE.

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 07.05.2024
    GBP 5.0228 złEUR 4.3116 złUSD 4.0056 złCHF 4.4120 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement