Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Frustration as yet another Brexit ‘teething’ issue emerges

Frustration as yet another Brexit ‘teething’ issue emerges
Branża ostrzega, że jeśli nic się nie zmieni, wiele firm zniknie z rynku. (Fot. Getty Images)
Local seafood exporters have been caught up in yet another Brexit ‘teething’ issue after it emerged that live shellfish exports to the EU will be banned indefinitely.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, do UE nie można eksportować ostryg, małż, omułków i przegrzebków. Zakaz nie obejmuje jedynie krabów i homarów.

Robert Williamson z firmy QA Fish z siedzibą w Scalloway przyznał, że od początku 2021 roku nie jest w stanie sprzedawać przegrzebków do nowego klienta we Francji. "Ten klient zaczął teraz kupować przegrzebki z Norwegii, która również nie należy do UE, ale udało mu się wynegocjować korzystniejszą umowę handlową z Unią" - dodał szkocki przedsiębiorca.

Williamson dodał, że wiele przedsiębiorstw zajmujących się produkcją skorupiaków w Anglii specjalizowało się w eksporcie do Europy. "Teraz te firmy znikną z rynku" - ostrzegł.

Z kolei Ruth Henderson z firmy Seafood Shetland oceniła, że ​​zakaz nie wpłynie na produkcję omułków hodowlanych w Wielkiej Brytanii, ponieważ "UE nigdy nie była dla nich rynkiem zbytu".

Jednak - jak wskazała - UE zawsze była postrzegana jako potencjalny przyszły rynek dla lokalnego przemysłu, ale teraz ta szansa została "zmarnowana". "To kolejny cios dla firm eksportujących owoce morza do UE" - podkreśliła producentka.

Branża jest przekonana, że to, co się teraz dzieje, jest sprzeczne z informacjami, które otrzymała wcześniej od rządu Wielkiej Brytanii.

Poseł z Wysp Szetlandzkich Alistair Carmichael zwrócił się do brytyjskiej minister rybołówstwa Victorii Prentis, żądając pilnego planu działania w celu wynegocjowania z UE zniesienia zakazu.

"To kolejny przykład tego, o czym od tygodni mówią rybacy i eksporterzy - to nie są początkowe problemy, to długoterminowe problemy strukturalne. Rząd musi uznać ten fakt i podjąć poważniejsze działania" - podkreślił polityk.

Czytaj więcej:

Protest właścicieli firm połowowych po problemach z eksportem ryb do UE

Sos Nando's kolejną "ofiarą" Brexitu. Skonfiskowano go na granicy z UE

Cła po Brexicie: Nawet £100 ekstra za zamówienia online w UE

Pandemia bardziej niż Brexit skłania Szkotów do niepodległości

Gitara kolejną "ofiarą Brexitu". Instrument zatrzymany na lotnisku

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 03.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement