Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Failure to vaccinate against COVID-19 may result in a change in work arrangements or dismissal

Failure to vaccinate against COVID-19 may result in a change in work arrangements or dismissal
Obowiązek szczepień przeciw Covid-19 dotyczy osób pracujących w placówkach ochrony zdrowia, zarówno medyków, jak i innych pracowników. (Fot. Getty Images)
Failure to vaccinate against COVID-19 by persons required to do so, including those working in hospitals and pharmacies, may result in the employer making changes to work arrangements and terminating the employment relationship, the Ministry of Health indicated today.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Do 1 marca 2022 r. szczepionkę przeciw COVID-19 muszą przyjąć osoby wykonujące zawód medyczny, farmaceuci, studenci medycyny i pracownicy podmiotów medycznych. Rozwiązanie - jak wielokrotnie akcentowało MZ - wprowadzono dla bezpieczeństwa personelu i pacjentów. Obowiązek zaszczepienia nie dotyczy osób, które mają przeciwwskazania do szczepień ze względu na stan zdrowia.

W informacji udostępnionej na stronach resortu ministerstwo podało, że kodeks pracy upoważnia pracodawcę do żądania złożenia przez pracownika oświadczenia o realizacji obowiązku poddania się szczepieniu przeciwko COVID-19.

"Brak poddania się szczepieniu przeciwko COVID-19 może uzasadniać wprowadzenie przez pracodawcę zmian w organizacji pracy pracownika, który nie poddał się takiemu szczepieniu" – wskazało MZ.

Brak poddania się szczepieniu przeciwko COVID-19 może także – jak stwierdzono - uzasadniać rozwiązanie przez pracodawcę stosunku pracy z pracownikiem, który nie poddał się takiemu szczepieniu.

Resort przekazał jednocześnie, że działania podejmowane przez pracodawcę w związku z brakiem realizacji przez jego pracowników obowiązku poddania się szczepieniu przeciwko COVID-19 winny być realizowane w taki sposób, by pozostawały w zgodności z zasadą równego traktowania pracowników.

Resort podnosi, że obowiązek poddania się szczepieniu przeciwko COVID-19 przez osoby wykonujące zawód medyczny w podmiotach zajmujących się działalnością leczniczą; osoby wykonujące czynności zawodowe w tych podmiotach, inne niż wykonywanie zawodu medycznego oraz osoby zatrudnione i realizujące usługi farmaceutyczne, zadania zawodowe lub czynności fachowe w aptece ogólnodostępnej, albo punkcie aptecznym, wynika z powszechnie obowiązujących przepisów prawa.

Opublikowanie informacji ws. szczepień rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz zapowiedział w piątek. Na konferencji prasowej w Warszawie był wtedy pytany o wątpliwości dyrektorów szpitali odnośnie tego, jak od początku marca mają traktować niezaszczepiony personel.

Andrusiewicz przekazał wówczas, że dzisiaj na stronie MZ pojawi się jasna interpretacja Ministerstwa w tej sprawie. "Choć nie rozumiem, przyznam, dyrektorów, kierowników placówek medycznych, którzy mają już do czynienia z drugim obowiązkowym szczepieniem, chociażby po szczepieniu na żółtaczkę i przy szczepieniu na żółtaczkę wiedzą, jak postępować z pracownikami, którzy nie są zaszczepieni. Otóż ci pracownicy są niedopuszczani do opieki nad pacjentem" - zaznaczył.

Cała dzisiejsza informacja wraz z szerszym komentarzem dostępna jest pod adresem https://www.gov.pl/web/zdrowie/obowiazek-szczepienia-sluzb-medycznych.

Czytaj więcej:

"Szczepienie" polskim Słowem Roku 2021

Pracodawcy: Zamiast testowania pracowników potrzebna weryfikacja szczepień

Austria: Rosną wątpliwości w kwestii wprowadzania obowiązku szczepień

Wirusolog: Najlepszą ochronę przed Covid-19 daje zaszczepienie i zakażenie

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 17.05.2024
    GBP 4.9790 złEUR 4.2685 złUSD 3.9363 złCHF 4.3302 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement