Our Privacy Policy and Cookies have been updated.

We have made some important changes to our Privacy and Cookies Policy and we want you to know what this means for you and your information.

Menu

Boris Johnson thanked Poland for its political support over Syria

Boris Johnson thanked Poland for its political support over Syria
Boris Johnson i Jacek Czaputowicz podczas niedawnej wizyty polskiego ministra w Wielkiej Brytanii. (Fot. Getty Images)
The situation in Syria, including in particular military actions taken by the US, Great Britain and France, was the topic of yesterday's conversation between the heads of the Polish and British Foreign Ministers Jacek Czaputowicz and Boris Johnson, who thanked 'for political support provided by Poland,' said the Ministry of Foreign Affairs.
Advertisement
News available in Polish

Jak przekazał MSZ w komunikacie, głównym tematem rozmowy, która odbyła się z inicjatywy szefa brytyjskiej dyplomacji, była sytuacja w Syrii, "w tym zwłaszcza działania militarne podjęte przez USA, Wielką Brytanię oraz Francję w związku z kolejnym przypadkiem użycia broni chemicznej przez reżim Baszara Asada".

"Boris Johnson podziękował za wsparcie polityczne udzielone przez Polskę" - podał resort dyplomacji.

"Odwołując się do oświadczenia Prezydenta RP Andrzeja Dudy, szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz podkreślił gotowość Polski do konsekwentnego wspierania działań mających na celu zapobieganie użyciu broni chemicznej" - napisano w komunikacie.

W sobotę nad ranem połączone wojska amerykańskie, brytyjskie i francuskie, przeprowadziły serię nalotów w Syrii w ramach akcji odwetowej za użycie broni chemicznej przez siły reżimu Asada podczas ataku 7 kwietnia w mieście Duma na wschód od Damaszku; miało tam wówczas zginąć ponad 60 osób.

Operacja zachodniej koalicji rozpoczęła się w Syrii w sobotę o godz. 4:00 czasu lokalnego. Siły zbrojne USA poinformowały, że celem bombardowań był wojskowy ośrodek naukowo-badawczy w Damaszku, zajmujący się technologią broni chemicznej oraz składy znajdujące się na zachód od miasta Hims.

Jacek Czaputowicz i Boris Johnson rozmawiali również o działaniach "podjętych przez USA i państwa UE w reakcji na atak bronią chemiczną w Salisbury" i "kwestii wydalenia znaczącej liczby rosyjskich dyplomatów". Ministrowie zgodzili się, "że była to ważna manifestacja jedności sojuszniczej w obliczu jaskrawego pogwałcenia norm prawa międzynarodowego".

14 krajów członkowskich UE oraz USA zdecydowało się na wydalenie rosyjskich dyplomatów w odpowiedzi na atak w brytyjskim Salisbury. Do ataku bronią chemiczną doszło 4 marca br. w brytyjskim Salisbury, gdzie Siergiej Skripal, były oficer rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU, który przeszedł na stronę Londynu oraz towarzysząca mu córka Julia zostali znalezieni nieprzytomni na ławce w centrum handlowym. W toku śledztwa brytyjskie władze uznały, że zostali oni zaatakowani opracowanym za czasów ZSRR bojowym środkiem trującym typu Nowiczok.

Szefowie MSZ-ów polski i Wielkiej Brytani podkreślili także rolę, jaką w tych działaniach odegrały "bezpośrednie konsultacje premierów Mateusza Morawieckiego i Theresy May".

 
  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 14.08.2018
  GBP 4.823 złEUR 4.300 złUSD 3.777 złCHF 3.803 zł

  Sport


  Advertisement