Menu

Boris Johnson calls for ending disputes and reconciliation

Boris Johnson calls for ending disputes and reconciliation
Boris Johnson uważa, że to dobry moment, aby odłożyć brexitowe spory w niepamięć. (Fot. Getty Images)
British Prime Minister Boris Johnson called yesterday evening to start breaking the divisions caused by Brexit. He also assured that he would do everything not to disappoint those voters who voted for the Conservative Party for the first time.
News available in Polish

"Dziękuję za zaufanie, jakim obdarzyliście nas i mnie, będziemy pracować przez całą dobę, aby odpłacić za wasze zaufanie i wasze priorytety" - poinformował Johnson w krótkim przemówieniu, które wygłosił przed swoją siedzibą na Downing Street, kilka godzin po tym, jak królowa Elżbieta II formalnie powierzyła mu misję stworzenia nowego rządu.

Czynnikiem kluczowym dla zwycięstwa konserwatystów w przedterminowych wyborach do Izby Gmin było zdobycie przez nią wielu tradycyjnie laburzystowskich okręgów w północnej i środkowej Anglii, w których w referendum z 2016 r. opowiedziano się za wyjściem z Unii Europejskiej. Johnson zapewnił po raz kolejny, że dokończy Brexit i Wielka Brytania opuści UE 31 stycznia przyszłego roku.

Zwrócił się też do wyborców, którzy są przeciwni Brexitowi i nie głosowali na jego partię, zapewniając, że jego rząd "nigdy nie będzie ignorował ich dobrych i pozytywnych uczuć ciepła i sympatii wobec innych narodów Europy".

Dodał, że kraj "zasługuje na przerwę od przepychanek, przerwę od polityki i permanentną przerwę od rozmawiania o Brexicie". "Wzywam wszystkich, by zamknęli ten temat i pozwolili, by zaczęło się gojenie ran" - zaapelował.

Boris Johnson cieszy się rekordowym poparciem brytyjskiego społeczeństwa. (Fot. Getty Images)

Zapowiedział, że wykorzysta zdobytą w wyborach większość parlamentarną do tego, by zjednoczyć z powrotem kraj i wyrównywać szanse wszystkich. Jak podkreślił, ma świadomość, że "zdecydowanym priorytetem" dla Brytyjczyków jest stan publicznego systemu opieki zdrowotnej NHS.

Na koniec, mówiąc o świątecznych przygotowaniach wskazał, że rząd planuje, aby rok 2020 był pomyślny dla wszystkich i złożył życzenia bożonarodzeniowe.

Przemówienie Johnsona zostało ocenione jako bardzo pojednawcze, co - jak zauważono - po trwających od ponad 3,5 roku sporach o Brexit jest Wielkiej Brytanii bardzo potrzebne, szczególnie, że na horyzoncie widać już następny punkt sporny - drugie referendum niepodległościowe w Szkocji, czego domaga się Szkocka Partia Narodowa (SNP), a na co Johnson nie chce się zgodzić.

W wyborach konserwatyści uzyskali 365 mandatów w 650-osobowej Izbie Gmin, co daje im komfortową przewagę 80 mandatów nad opozycją. Ale wybory zakończyły się też sukcesem SNP, która wygrała w 48 spośród 59 okręgów w Szkocji.

    Rates by NBP, date 21.02.2020
    GBP 5.118 złEUR 4.283 złUSD 3.962 złCHF 4.037 zł

    Sport